Lona Alia, vajza shqiptare vjen të na tregojë historinë e saj të suksesit nga Silicon Valley në Startup Grind Tirana


Lona Alia, vajza shqiptare për të cilën flasin mediat botërore dhe themeluese e Style Lend në San Francisko, vjen si e ftuar në Startup Grind Tirana për të na treguar rrugëtimin e saj të suksesit ditën e Enjte, datë 20 Dhjetor, në ambjentet e ICTSLab.

Lona sot jeton dhe punon në San Francisko. Është bërë e famshme atje, pasi ka marrë pjesë në një konkurs ku paraqiteshin ide biznesi dhe juria pëlqeu projektin e saj duke u bërë e para shqiptare dhe për më tepër femër që pranohet dhe fiton këtë konkurs.

Përpara se të niste Style Lend, Lona kishte një karrierë si modele, por edukimi i saj ishte për Administrim Biznesi dhe dalëngadalë filloi t’i përkushtohej sipërmarrjes. Ajo që e vogël ka ndihmuar familjen në biznesin që ata kanë pasur, por duke pasur ëndrra të mëdha për veten, ëndrra që vetëm Amerika mund t’i bënte realitet ajo emigroi për në SHBA kur ishte vetëm 16 vjeç. Lona gjeti veten në këtë kulturë dhe vend të ri, duke kuptuar dhe realizuar të gjitha ëndrrat e saj. Ajo ka jetuar në situata të ndryshme politike, ka punuar, studiuar apo udhëtuar në mbi 70 vende të botës dhe ka mësuar 7 gjuhë të huaja gjatë jetës së saj.

Për shkak të udhëtimeve të saj të shpeshta ajo kishte nevojë që të huazonte dollapin e dikujt tjetër, kur shkonte në qytete të ndryshme në vend që të merrte bagazhe me vete në aeroportet e shumta dhe pikave të kontrollit të sigurisë. Idea e saj lindi kur ishte në Paris. Ajo mendoi se do të ishte interesante që të vishte rroba të një garderobe elegante pariziene dhe të përjetonte kulturën përmes modës lokale. Në këtë mënyrë ajo nuk do të lodhej dhe mund të siguronte një garderobë të re me veshje firmato me shumë më pak para. Kështu lindi kompania e saj Style Lend, një faqe interneti ku mijëra gra mund të shkëmbejnë me njëra-tjetrën veshje pa pasur nevojë të shpenzojnë dhe të tejmbushin dollapin.

Një ide inovatore mes modës e teknologjisë që e ktheu në projekt me të cilin fitoi çmimin e parë. Lona gjithmonë ka dhënë një vlerësim të madh për veshje të bukura dhe të bëra mirë. Një model sipërmarrje, i cila ka lindur në Shqipëri dhe u rrit në mbarë botën, Lona e njohu shpejt fuqinë sociale të veshjeve për vetë-shprehje, si për shembull një fustan i përkryer që mund të fuqizojë një femër.

Ajo ka qenë pjesë e akseleratorit më prestigjoz në botë Y-Combinator. Kompani si Dropbox, Airbnb, Reddit kanë qenë në të njëjtin program. Lona është shqiptarja e parë që është pranuar në këtë program ku të japin financa për kompaninë, trajnime dhe këshilla nga liderë të botës.

Edhe pse me një mjedis të dominuar nga meshkujt Lona me shumë punë dhe përpjekje arriti që të zinte vendin e vet në botën e sipërmarrjes në San Francisko.

Lona tregon për BusinessMag se marrëdhënia e saj me vendin e lindjes, Shqipërinë është shumë e ngushtë. Që kur është larguar në vitin 1996 ajo vjen çdo vit të vizitojë atdheun e saj, sepse i mungojnë shumë njerëzit, gjuha, malet, deti, ushqimi dhe çdo gjë shqiptare. Një vajzë me shpirt patriotik ajo na thotë se do të bënte gjithçka për ta bërë Shqipërinë një vend më të mirë për të rinjtë shqiptarë. Lona thotë se ka shumë ide që do e ndihmonin Shqipërinë dhe shpreson që të jenë dyert e hapura dhe gjërat të bëhen me meritë.

Mos e humbni intervistën në Startup Grind Tirana me këtë personazh që ka shumë për të na thënë.

Merrni biletën tuaj Këtu.

Lexoni: Startup Grind Tirana mirëpret Lona Alia, themeluese e Style Lend

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale