Lira turke bie në nivele rekord - Business Magazine Albania

Lira turke bie në nivele rekord

Monedha e Turqisë ra në një nivel rekord të ulët kundrejt dollarit të enjten përpara takimit të bankës qendrore për normat e interesit.

Ndërsa në vendet e tjera të botës bankat qendrore nxitojnë të rrisin normat e interesit për të përballuar inflacionin në rritje, banka qendrore turke e ka ulur normën e referencës në 12% pavarësisht rritjes së inflacionit mbi 80% me bazë vjetore.

Një lirë turke është e barabartë me 0.054 dollarë, duke tejkaluar rënien e arritur gjatë krizës së madhe financiare dhjetorin e kaluar.

Lexo edhe: Dollari vijon tejkalimin e Euros

Analistët e quajtën masën të paqëndrueshme dhe të nxitur vetëm nga përpjekjet e presidentit turk Recep Tayyip Erdogan për të ulur kostot e huamarrjes për të nxitur eksportet dhe investimet.

Uljet e pazakonta të normave të interesit gjatë vitit të kaluar, së bashku me rritjen e çmimeve të mallrave, e kanë çuar inflacionin në nivelin më të lartë të 24 vjetëve, duke çuar në një kosto gjithnjë e më të lartë jetese Turqinë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0