Dollari vijon tejkalimin e Euros - Business Magazine Albania

Dollari vijon tejkalimin e Euros

Dollari amerikan po e mbyll javën në pozita më të forta nda monedhës europiane. Në pikat e këmbimit valuator një dollar blihet me 117.7 lekë dhe shitet me 118.8 lekë. Ndërsa euro vijoi me rënien. Një euro u ble të premten 116.1 lekë dhe shitet me 116.8.

Rënia ka shënuar edhe Paundi britanik. Ai u ble 132 lekë dhe shitet 134 lekë.

Franga zvicerane ndërkohë është shfaqur e qëndrueshme, duke u blerë 120 lekë dhe shitur 121.1 lekë.

Vlerësimi i dollarit amerikan është një fenomen ndërkombëtar, i cili u vërejt muajt e fundit, si efekt i zhvillimeve të tregut, pas pandemisë dhe në kushtet e konfliktit Rusi-Ukrainë.

Lexo: Barazohen euro me dollarin për herë të parë në 20 vite

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0