Lejohet aktiviteti i bareve e restoranteve dhe qarkullimi i njerëzve deri në 22:00

qarkullimi

Me 5 janar, hyn në fuqi regjimi i ri i qarkullimit të njerëzve dhe automjeteve, si dhe zgjerohet orari I mbajtjes hapur të aktiviteteve. Dëri me 4 Janar, qarkullimi dhe baret e restorantet lejoheshin deri në oren 20:30. Ndërsa nisur nga sot hyjnë në fuqi normat e mëparshme që mundëosjnë qarkullimin deri në oren 22:00.

Krahas qarkullimit të personave, kohëzgjatja shtrihet edhe për baret e restorantet.
Kufizimi u vendos vigjilje të Krishtlindjeve, 24 Dhjetor dhe zgjati deri me 4 Janar. Objektivi sipas Komitetit të Ekspertëve ishte të frenohet përhapja e pandemisë dhe më saktë. Ky vendim synoi të shmangë grumbullimet për festime në prag të festive.

Lexo: Covid-19 i ndryshuar dhe ‘izolimi’ i britanikëve

Kufizimi që nistë në 20:30 zgjaste deri në orën 6:00 të mëngjesit. Brenda kësaj fashe orare mund të lëvizej vetëm nëse merrej leje te eAlbania për arsye specifike.

Ditët e fundit, raportet e ministrisë së Shëndetësisë tregojnë se ka një ulje të theksuar të numrit të të infektuarve dhe jetëve të humbura.

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale