Lançohet aplikacioni në ndihmë të refugjatëve në Gjermani

Lançohet aplikacioni në ndihmë të refugjatëve në Gjermani


Qeveria gjermane ka lançuar një aplikacion të ri për smartfon për të ndihmuar azilkërkuesit që të integrohen në vendin e tyre të ri. I njohur si Ankommen (“Arrive”), aplikacioni Android është në dispozicion falas në Google Luaj Store, dhe do të lançohet në iOS së shpejti, sipas faqes së saj zyrtare në internet.

Ankommen u zhvilluar nga Zyra Federale për Migracionin dhe Refugjatët, Agjencia Federale e Punësimit, Instituti Goethe, dhe Bayerischer Rundfunk, një radio dhe TV publik.

Techsot.Al raporton se aplikacioni është në dispozicion në arabisht, anglisht, farsi, frëngjisht dhe gjermanisht, dhe nuk kërkon një lidhje interneti. Ai përfshin një kurs bazë të gjuhës gjermane, si dhe informacion mbi procesin e aplikimit për azil dhe se si për të gjetur punë apo trajnim profesional. Aplikacioni gjithashtu ofron informata mbi vlerat gjermane dhe zakonet shoqërore, me këshilla nga të tjerë jo-gjermanë që jetojnë në vend.

Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.alBusiness Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0