Lamborghini do të krijojë makinën e parë hibride, Sian


Përpara debutimit të tij zyrtar në Frankfurt Auto, Lamborghini ka zbuluar Sian, makinën e parë hibride. Sian do të thotë “ndezje e rrufesë”, një emër i përshtatshëm për një makinë, që është gjithashtu krijimi më i fuqishëm i kompanisë. Sian, do të jetë Lamborghini më i shpejtë dhe më i fuqishëm i krijuar ndonjëherë.

Numri i prodhimit të tyre do të jetë i kufizuar, vetëm 63 të tilla. Numri, specifik 63, vjen në përkujtim të vitit të themelimit të Lamborghini, më 1963. Motori i saj do të jetë V12 6.5 litërsh i përdorur në Lamborghini Aventador SVJ.

Lexo:  17 kanale në YouTube që adhuruesit e makinave duhet t’i konsiderojnë

Lamborghini “hibrid i butë” do të vazhdojë të mbështetet kryesisht në motorin V12 të tij, me fuqi 774 kuaj. Kombinuar me një motorr elektrik 34 kuajsh, makina do të jetë në gjendje të prodhojë një total prej 808 kuaj fuqi. Sistemi hibrid i makinës shton me 10% shpejtësinë e tij, sipas Lamborghini.

“Lamborghini Sian përfaqëson hapin e parë në rrugën e Lamborghini për elektrifikimin, dhe përshpejton motorin tonë të gjeneratës tjetër V12,” tha Stefano Domenicali, kryetari Lamborghini dhe kryeshefi ekzekutiv.

Kompania pretendon se Sian do të përshkojë nga 60 km në orë në më pak se tre sekonda dhe do të ketë një shpejtësi prej më shumë se 217 km në orë. Në aspektin e dizajnit, makina huazohet nga koncepti i kompanisë Terzo Millennio, i cili gjithashtu përmbante linja agresive dhe drita LED futuriste. Dizajnerët e Lamborghini thonë se janë frymëzuar nga supermakinat e viteve 80.

Lexo: Kompania kineze Huansu Auto “klonon” një Lamborghini Urus

63 makinat, prodhimi i të cilave do të fillojë më 12 shtator të këtij viti, janë të gjitha të porositura dhe pritet që çmimi i tyre të kapë shifra marramendëse. Një prej tyre do të kushtojë 3.6 milionë dollarë.

CNBC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale