Kompania kineze Huansu Auto “klonon” një Lamborghini Urus


Nëse imitimi është forma më e sinqertë e lajkave, atëherë duke se ka shumë dashuri për Lamborghini Urus në Kinë!

Ky është Huansu Auto C60 Hyosow, “kloni” kinez i Urus. Një corssover i mesëm i cili ka kopjuar shëmtuar modelin e ri të Lamborghini.

Ka disa pika strategjike në dizajnin e saj për t’a mbajtur kompaninë larg çështjeve gjyqsore. Një parakolp ndryshe, një çati më e ngritur në pjesën e pasme, dhe më pak forma në trup. Baza e rrotave të saj (wheelbase) është gjithashtu 17cm më e shkurtër. Kinezët i kanë rënë rrotull ligjit, pa e shkelur atë. Influenca dhe dëshira për të kopjutar Lamborghini Urus, është mëse e dukshme.

lamborghini urus

Por, nuk ka dyshim se kopja ngel kopje. Dhe origjinaliteti, vështirë të vidhet lehtë. Kjo edhe për shkak se ashkush nuk do të blejë për një çmim të majmë një SUV kinez të kopjuar.

Në vend të motorrit 4.0-litër twin-turbo V-8 me 650 kuaj fuqi, C60 Hyosow ka një motorr 1.5 litër dhe një 2.0 litër me 4 pistona që prodhojnë 150 dhe 200 kuaj fuqi respektivisht.

Meqënëse asgjë nuk është prezantuar 100%, nuk ka shumë të dhëna të tjera. Por, pa dyshim që në vend të një sistemi 4×4 si tek Urus, kopja kineze do të jetë me rrotat e para aktive. Mediat kineze gjithashtu raportojnë se do të ketë konfigurime me 5 dhe 7 persona. Kjo e bën Huansu Auto C60 Hyosow një makinë më praktike se sa Lamborghini Urus. Për më tepër me një çmim që varion nga $15.000 deri në $23.000.

Ndër vite, nuk ka dyshim që kompanitë kanë vjedhur detaje nga njëratjetra. Kurse industria kineze, e ka çuar këtë në një nivel tjetër.

Ashtu siç ka thënë i madhi Pablo Picasso “Good artists Copy, Great artists Steal“.

Burimi: The Drive

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale