Ky truk i thjeshtë ju ndihmon të përmirësoni kujtesën tuaj


Ndonjëherë mund të keni shumë gjëra në mendjen tuaj saqë është e vështirë të mbani mend gjërat e thjeshta si për shembull ku vendosni çelësat, telefonin apo makinën. Dhe, le ta pranojmë, shumë prej nesh humbasin shumë kohë duke kërkuar për këto sende thelbësore.

Lexoni: 7 mënyra të thjeshta për të përmirësuar memorien tuaj

Arsyeja që ne i harrojmë çelësat, kuletat, telefonat, apo edhe makinat tona kaq shpesh është sepse ne ruajmë aq shumë versione të ngjashme të këtyre kujtimeve. Mendoni se sa herë e keni parkuar makinën tuaj ose i keni hedhur çelësat tuaj diku. Truri juaj ka me mijëra kujtime. Me kalimin e kohës, ato fillojnë të turbullohen.

Për të përmirësuar kujtesën tuaj, duhet të jeni në gjendje të ndani këto kujtime. Herën tjetër kur vendosni çelësat tuaj, provoni të krijoni një skenë të saktë në kokën tuaj. Merrni parasysh sipërfaqen në të cilën i keni vendosur. A është prej druri, çeliku apo betoni? E kuqe apo blu? A ka ndonjë fotografi apo objekt aty pranë që mund ta mbani mend? Sa më shumë detaje që mund të “fotografoni” nga skena, aq më shumë do të kujtoni se ku e keni vendosur telefonin tuaj apo dosjen e skedarëve të rëndësishëm.

Lexoni: Shtrengimi i grushteve ndihmon memorien

burimi: INC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale