Shtrengimi i grushteve ndihmon memorien - Business Magazine Albania

Shtrengimi i grushteve ndihmon memorien


Shtrengoni grushtin e dores se djathte per te ruajtur gjera ne kujtese dhe grushtin e dores se majte per t’i kujtuar. Trajnimi i neuroneve eshte shume me i rendesishem sesa kujtoni, te pakten sipas nje studimi amerikan te publikuar ne ‘Plos One’.

Studiuesit e Montclair State University ne New Jersey kane ndare pjesemarresit ne 5 grupe. I pari duhet te shtrengonte doren e djathte per 90 sekonda para se te memorizonte nje liste me 72 emra dhe pastaj te benin te njejten gje para se t’i kujtonin. Grupi i dyte duhet te kryente te njejten detyre me doren e majte, ndersa grupi i trete dhe i katert duhet te alternonin te dyja duart.

Pervec ketyre, nje grup kontrolli memorizoi dhe raportoi me mendje listen pa shtrenguar grushtat. Performanca e atyre qe shtrenguan doren e djathte per favorizimin e procesit te memorizimit dhe e atyre qe shtrenguan te majtin para se te kujtonin listen, duke perfshire grupin e kontrollit, edhe pse me kete te fundit rezultati nuk ishte statistikisht domethenes.

Autori kryesor, Ruth Propper, shpjegoi se kerkimi ka treguar sesi disa levizje te thjeshta te trupit, duke modifikuar njekohesisht rruget celebrale qe perdoren, mund te permiresojne memorien.

Kerkime te ardhshme do te shqyrtojne nese shtrengimi i grushteve mund te permiresoje forma te tjera te njohjes, pershembull aftesite verbale apo hapesinore.

Autoret specifikojne se eshte e nevojshme qe kerkimet te vazhdojne me tej per te verifikuar nese eshte e mundur te ruhen te njejtat rezultate te memorizimit te fjaleve edhe me stimuj vizive si pershembull duke kujtuar fytyra apo hapesira, si pershembull duke kujtuar ku ishin celesat e shtepise.

Ne baze te punes se realizuar deri tani, autoret mendojne se efekti ne memorie qe merret nga shtrengimi i grushteve mund te jete prej aktivizimit te rajoneve specifike te trurit qe lidhen me formimin e memories.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0