Ky extension i Chrome do t'iu paralajmërojë kur ju vizitoni një faqe të rreme në internet - Business Magazine Albania

Ky extension i Chrome do t’iu paralajmërojë kur ju vizitoni një faqe të rreme në internet


Disa ditë pas zgjedhjeve presidenciale, lufta kundër faqeve me lajme të rreme më në fund po luftohet.

Një extension i ri browser-i do të paralajmërojë lexuesit kur ata arrijnë në një faqe interneti të njohur që prodhojnë lajme të rreme ose hoaxes. Pop-up-i që shfaqet do të jetë “informacioni në këtë faqe web-i mund të jetë fals ose mashtrues” ose një dritare alarmi do shfaqet për lexuesit.

The “Fake News Alert” extension Chrome, krijuar nga revista New York gazetari Brian Feldman, i bashkohet B.S. extension Detector Chrome duke nisur nga marta.

Të dy extensions mbështeten në një listë manuale të site-ve që kanë gjasa të përmbajnë informacion të rremë të paraqitur si lajme.

Fake News Alert përdor një listë të faqeve mashtruese të hartuar nga një profesor i studimeve të medias. Lista përfshin faqet e mashtrimit si Breitbart dhe InfoWars, si dhe faqet satirike si ClickHole që mund të ngatërrojnë disa lexues.

Lufta kundër lajmeve të rreme ka fituar terren, pasi CEO i Facebook Mark Zuckerberg ka mohuar se hoaxes në Facebook mund të kenë pasur ndikim në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së.

Gjatë javës së kaluar, Facebook dhe Google kanë ndërmarrë hapa për të goditur hoaxes duke limituar përdorimin e reklamave në faqet e tyre. Por as kompania nuk ka bërë një përpjekje përfundimtare për të eliminuar lajmet e rreme në tërësi.

Shkarkoni extensions e ri në browserin tuaj, që të kontrolloni hoaxes në Facebook dhe në pjesën tjetër të internetit.

Hoax* është një paralajmërim i rremë në lidhje me një virus kompjuteri.

 

burimi: mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0