Ky është qyteti më i vizituar në botë për vitin 2018


Një numër rekord amerikanësh po udhëtojnë jashtë vendit. Ky është një lajm i madh nëse e kujtojmë që dy dekada më parë vetëm 20% e amerikanëve kishin një pasaportë.

Por ku po shkojnë udhëtarët ndërkombëtarë? Sipas Indeksit Global të Destinacioneve 2018 të Mastercard, të gjithë janë duke shkuar në Bangkok.

Lexoni: 5 sfidat më të mëdha që do të hasë bota në të ardhmen

“Në një botë në rritje të nacionalizmit, udhëtimet ndërkombëtare marrin më shumë rëndësi duke thyer barrierat, duke zgjeruar horizontet tona dhe duke ndikuar në impaktin ekonomik të qyteteve të botës,” tha Mastercard në një deklaratë për indeksin e saj.

Për 10 vjet, kompania e kartës së kreditit ka analizuar zakonet e udhëtimit dhe zgjedhjet e destinacionit të përdoruesve të saj. Sipas zbulimeve të saj të vitit 2018, duke parë 162 qytete anembanë globit, destinacioni kryesor ku po udhëtojnë njerëzit është Bangkok, ndjekur nga Londra dhe Parisi.

“Me afërsisht 20 milionë vizitorë ndërkombëtarë gjatë natës, Bangkok mbetet në vendin e parë këtë vit dhe nuk ka gjasa të arrihet për shkak të një rritjeje të fortë prej 9.6% për vitin 2018,” sipas raportit. “Vizitorët kanë tendencë të qëndrojnë në Bangkok 4.7 netë dhe shpenzojnë mesatarisht 173$ në ditë.”

10 qytetet e tjera kryesore përfshijnë Dubai, Singapor, New York, Kuala Lumpur, Tokio, Stamboll dhe Seul.

Edhe pse Bangkok ka më shumë vizitorë, vende të tjera gëzojnë një shpenzim më të lartë për vizitë. Sipas Mastercard, Dubai vazhdon të jetë qyteti i rangut të lartë bazuar në shpenzimet e vizitorëve gjatë natës. Atje, vizitorët shpenzojnë mesatarisht 537$ në ditë.

Lexoni: 13 foto që tregojnë se si mediat mund të manipulojnë të vërtetën

“Udhëtimi ndërkombëtar është vendimtar për shumë ekonomi urbane, duke pasuruar jetën e banorëve dhe turistëve,” tha Miguel Gamiño Jr., zëvendëspresident ekzekutiv pranë Mastercard, në një deklaratë. “Ne jemi duke bashkëpunuar ngushtë me qytetet anembanë botës për të siguruar që ata kanë njohuri dhe teknologji për të përmirësuar mënyrën se si tërheqin turistët dhe që t’u ofrojnë atyre kujdes, duke ruajtur atë që i bën kaq të veçantë.”

Nëse planifikoni të udhëtoni në një prej këtyre destinacioneve popullore, sigurohuni që të lexoni se si të shmangni turmën në vendet më të njohura turistike në botë. Ose, shmangini ato plotësisht dhe zhvendosini pushimet tuaja në njërën nga këto tetë vende për të gjetur paqe dhe qetësi.

burimi: Travelandleisure

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale