13 foto që tregojnë se si mediat mund të manipulojnë të vërtetën - Business Magazine Albania

13 foto që tregojnë se si mediat mund të manipulojnë të vërtetën


Sipas një sondazhi të kohëve të fundit, mendimi për lajmet që përcillen nga mediat po shkon drejt një pikëpamje negative (43%) më shumë sesa një pikëpamje pozitive (33%) pasi po rritet vështirësia për t’u informuar dhe po bëhet më e komplikuar të përcaktohet se cilat lajme janë të sakta.

Lexoni: Facebook sjell një sektor të ri vetëm për lajmet

Problemi është njëanshmëria. Ndërsa idealisht mediat duhet të jenë objektive, në realitet, ne e dimë se shumica e lajmeve janë partiake. Qoftë në pronësi shtetërore apo të drejtuar nga një miliarder i dyshimtë që shmang taksat, marrja e “masave” për ta parë botën nga një perspektivë e duhur ka qenë gjithmonë një fuqi e pavlefshme.

Pra, pse besimi në media është kaq i ulët? Sipas një studimi, 8 nga 10 amerikanë besojnë se mediat janë kritike për demokracinë e tyre. Hendeku midis pritshmërive të larta të një media të sinqertë dhe objektive dhe performancës që ato japin aktualisht është i madh. Kur shembuj të manipulimit të medias ekspozohen, është jashtëzakonisht e vështirë për të besuar dhe njerëzit natyrisht kthehen tek mediat sociale për burime të tjera, madje edhe më lehtësisht të manipulueshme. Në këtë mënyrë ne e gjejmë veten: të hutuar, mosbesues dhe të përçarë.

Lexoni: Koha kur bëhej gazetari ndryshe

Media e vjetër tradicionale është e nevojshme si një forum për debatin racional dhe mendimin e ekspertëve, por ajo tashmë duhet të ndal me manipulimin!

burimi: theemergingindia

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0