Kur magjia ndodh virtualisht: Premiera e filmit të Zâ Fest IV vjen këtë të dielë

Za fest

Festivali që u shndërrua në një nga ngjarjet më të rëndësishme mbi kulturën, trashëgiminë dhe natyrën, vjen online këtë të dielë.

Zâ Fest përfaqëson një nga ngjarjet më të veçanta që ndodh në Shqipëri përgjatë vitit, për çfarë përfaqëson dhe për sa shumë njerëz ka bërë bashkë në këto tre vite. Pjesëmarrësit që e kanë frekuentuar në tre edicionet e tij kanë qënë shqiptarë nga të gjitha trevat brenda dhe jashtë vendit, sikurse shumë të huaj dhe grupmoshat i përfshijnë të gjithë brezat, veçanti kjo e Zâ Festit! Por në një kohë të vështirë, si kjo që po jetojmë na u desh të përshtateshim me ndryshimet, ndaj edicioni i katërt i Zâ Fest, vjen online.

Magjia e tre ditëve me muzikë, poezi dhe aktivitete, do t’i përcillet publikut të Zâ Fest, përmes një filmi, premiera e të cilit është më datë 27 shtator, ora 18:00 në YouTube e faqen e Facebook-ut të Zâ Fest, mbështetësit kryesor Delegacioni e Bashkimit Evropian në Shqipëri dhe Iceberg Communication.

Festivali është krijuar nga kantautori dhe multi-instrumentisti Vlashent Sata me qëllimin për të krijuar një strukturë që rizgjon vlerat shqiptare, kultivon artin i cili bashkon njerzit në gjuhët e tij universale; ndihmon popullatën vendase në pikpamje sociale; zhvillon ekonominë lokale; ruan natyrën dhe përgjegjëson në raport me të.

Ftesa e artistëve të mirënjohur jo vetëm në rajon, por edhe në botë është qëllimi më i madh për t’i dhënë Shqipërisë njohje dhe hapsirë mikpritëse.

Këtë vit, ishte besimi i mbështetësve besnikë dhe bashkëpunëtorëve, që ndajnë  largpamësinë e të gjitha përfitimeve që buron nga ky aktivitet, ato që i dhanë shpresë drejtorit artistik Vlashent Sata të besonte se edicioni i katërt i Zâ Fest, pavarisisht pandemisë, nuk duhet të mungonte. Ndonëse interesi ishte shumë i lartë dhe gjithëkush priste të përjetonte magjinë e Thethit, duke respektuar rregullin që ndalon grumbullimet, festivali u organizua në datat 14, 15 dhe 16 gusht në mungesë të publikut të gjerë.

Shkodra ka qenë gjithnjë shtëpia e Zâ Fest, por këtë vit, për të parën herë, skena e festivalit u ngrit dhe në Kalanë e Rozafës, një monument mijëvjeçar edhe një trashëgimi e vendit tonë. Jo më kot i quajtur Zâ (gegnisht za, zani, zeri) një nga pikat më të forta të “Zâ- Festival” është muzika. Mes atyre mureve që mbartin histori të jashtëzakonshme, magjikja mori formë e vendi u elektrizua nga performanca e artistit Vlashent Sata dhe bandës së tij. Për herë të parë në atë skenë u ngjitën gjithashtu Shkodra Elektronike dhe Sytë, dy grupe të reja, por shumë të pëlqyera, muzika e të cilëve karakterizohen nga stili dhe rryma e veçantë.

Përcjellja e mesazheve të forta është një tjetër qëllim i Zâ Fest. Në vendet më të bukura të Thethit ishte artistja Ilire Vinca, me një karrierë prej më shumë se 3 dekada në fushën e pedagogjisë, kinematografisë dhe në skenën e teatrit, e cila performoi poezi dhe përçoi mesazhe për të drejtat e grave e jo vetëm.

Qëllimi kryesor është që të gjithë, të udhëhiqemi nga kultura dhe e bukura, nga origjina e vendit tone e  pas edicionit të katërt, me bindje themi se ky festival është një nga ngjarjet më të rëndësishme mbi kulturën, trashëgiminë dhe natyrën e vendit tonë.
Mendim i mirë, rri me ne edhe këtë herë!

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale