Kryeministri Rama tregon si do të funksionojë mësimi në shkolla

Kryeministri Rama tregon si do të funksionojë mësimi në shkolla

mësimi në shkolla

Në një takim virtual me drejtuesit e Drejtorive Rajonale dhe arsimore vendore, Kryeministri Edi Rama ka kërkuar respektimin me rigorozitet të masave anti-covid, në ambientet e shkollave.

Shkollat do të funksionojnë me një, dy dhe tre turne me jo më shumë se 20 nxënës nëpër klasa dhe me orë të shkurtuara në 30 minuta:

  • 1097 shkolla do të kenë një turn;
  • 479 shkolla kanë dy turne;
  • 183 shkolla kanë tre turne;
  • mësimi do të jetë i kombinuar një herë në klasa, një herë online;
  • nxënësit duhet të vlerësohen vetëm për mësimin në shkollë.

Lexoni: Mbajtja e maskës në shkollë është e detyrueshme

“Mbajtja mbyllur e shkollave nuk ishte opsion, këtë na e thotë përvoja e të gjitha vendeve. Hezitimi dhe mbajtja, apo tërheqja zvarrë e këtij procesi nuk ishte opsion, sepse virusi nuk ka ikur dhe nuk ka për të ikur, deri kur të paktën të dalë një vaksinë e besueshme dhe e pranuar botërisht.

Kjo do të thotë se në vend që të presim ikjen e virusit me magji, që nuk do të ndodhë, apo t’i hyjmë rrugës së çmendurisë së konsipracioneve që nuk ka virus, duhet që të gjithë të marrim përgjegjësinë”, tha kryeministri.

Ky do të jetë një vit shkollor më i gjatë dhe shumë herë më i vështirë se të tjerët. Megjithatë të gjitha shkollat po marrin masat për fillimin e vitit të ri shkollor dhe janë në një sfidë të jashtëzakonshme, thotë kryeministri, duke shtuar se në çdo shkollë do të ketë nga një punonjës të shëndetit publik.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0