Kriza energjetike ka ringjallur tregun e qymyrit - Business Magazine Albania

Kriza energjetike ka ringjallur tregun e qymyrit

Kriza energjetike ka ringjallur tregun e qymyrit

Çmimet e qymyrit po rriten pasi kriza globale e energjisë detyron ofruesit e energjisë në mbarë botën të rrisin përdorimin e mineralit të ngarkuar me karbon.
Çmimi i të ardhmes së qymyrit në Evropë është rritur afërsisht 90% nga viti i kaluar në mbi 320 dollarë për ton metrikë. Qymyri i Newcastle i Australisë, një pikë referimi për tregun aziatik, gjithashtu arriti një rekord prej më shumë se 450 dollarë për ton metrikë ditët e fundit . Çmimet e qymyrit në SHBA po arrijnë gjithashtu rekorde prej afro 200 dollarë për ton të shkurtër.


Për pjesën më të madhe të dekadës së fundit, çmimet e lira të gazit natyror dhe përpjekjet për të ulur emetimet e karbonit u kombinuan për të reduktuar në mënyrë drastike përdorimin e qymyrit për prodhimin e energjisë. Lufta në Ukrainë dhe një thatësirë ​​globale po nxisin një rëndësi të papritur të qymyrit.

Ndërprerja e plotë e rrjedhës së gazit natyror nga Rusia përmes tubacionit të saj Nord Stream në Gjermani do të thotë që më shumë energji elektrike do të duhet të prodhohet me lëndë djegëse të tjera. Gjermania ka rifilluar termocentralet e mbyllura me qymyr . Italia, Austria dhe Holanda kanë njoftuar plane të ngjashme. Ndërkohë, kushtet e thatësirës në mbarë botën kanë rritur gjithashtu kërkesën për qymyr.

Në Kinë, konsumatori më i madh në botë i qymyrit, thatësira ka reduktuar ndjeshëm prodhimin e energjisë hidroelektrike dhe ka rritur përdorimin e qymyrit.
Në Francë, nxehtësia i ka lënë lumenjtë shumë të ngrohtë për të ftohur siç duhet flotën e saj thelbësore të centraleve bërthamore, duke detyruar një reduktim të prodhimit të energjisë, sipas Wall Street Journal.
Lexo më tepër: Mbi 800 kWh, energjia do të kushtojë mbi 4 herë më shumë

E gjithë kjo kërkesë në rritje në mbarë botën po ndihmon gjithashtu në rritjen e çmimeve në SHBA.
Një raport i korrikut nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë parashikon se konsumi global i qymyrit do të rritet me 0.7% këtë vit  dhe përafërsisht do të përputhet me nivelin më të lartë të të gjitha kohërave për përdorimin e qymyrit të vendosur në 2013.
“Ky është kompromis me të cilin përballemi,” -thotë Harrison Fell, një profesor i ekonomisë së energjisë në Universitetin Shtetëror të Karolinës së Veriut.” Ne kemi këtë burim alternativ të disponueshëm që është i shkëlqyeshëm për besueshmërinë, por me koston e rezultateve mjedisore.”

axios

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0