Krijohet programi DIGITAL DEN ALBANIA HUB, një hap më pranë ekosistemit të sipërmarrjes në SHBA - Business Magazine Albania

Krijohet programi DIGITAL DEN ALBANIA HUB, një hap më pranë ekosistemit të sipërmarrjes në SHBA

DIGITAL DEN ALBANIA HUB

Pas një periudhe të gjatë pune intensive, është finalizuar krijimi i programit DIGITAL DEN ALBANIA HUB. Një program që do të bëjë historinë e evolucionit në sferën e inovacionit – duke ndërtuar urën e parë për të sjellë startup-et e Ballkani Perëndimor në Shtetet e Bashkuara dhe për të shfaqur talentin e teknologjisë dhe startup-eve në firmat e kapitalit sipërmarrës dhe rrjetet e investitorëve engjëj, duke u mundësuar kompanive amerikane të dëgjojnë zërat e tyre, të investojnë dhe/ose mentorojnë këta inovatorë kryesorë të teknologjisë nga Ballkani Perëndimor.

Përfaqësuesit e Vigan Group ishin të ftuar në konferencën e dytë të organizuar nga Digital Den Hub në të cilën patën mundësinë të diskutojnë më shumë mbi bashkëpunimin shqiptaro-malazez në fushën e sipërmarrjes, duke shënuar edhe themelimin e degës Digital Den Hub në Shqipëri.

Lexo: Albanian ICT Awards shpall fituesit e edicionit të 10-të jubilar

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0