Krijohet platforma DIG për monitorimin e aktivitetit të startup-eve në Europë


Një software për të monitoruar mijëra startup-e prezente në nivel europian, për investitorë dhe punonjës është ideuar nga skuadra londineze “InReach”.

Qëllimi ishte një motor kërkimi, një sistem i aftë pë të zhvilluar aktivitet automatik, duke seleksionuar startup-et më interesante europiane.

Në fakt për këtë vjen platforma DIG, e aftë të mbledhë dhe përpunojë shumë të dhëna për të adresuar dhe mbështetur sipërmarrje kapitaliste, në përzgjedhjen e startupe-ve për të investuar. Fryt i punës së ekipit “InReach” ishte analizimi i më shumë se 4.000 nismave në të gjithë Evropën, vetëm në gjysmën e parë të vitit të kaluar. Dhe rreth 400 startup-e u zgjeruan më tej.

DIG Startup, me seli në Londër, u themelua nga Roberto Bonanzinga në vitin 2015, disa vite pas kthimit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Në vitin 2000 – thotë ai – unë u ktheva nga Silicon Valley dhe kam kaluar pak kohë në Evropë. Gjatë vitit të parë të kthimit, kam qenë në Londër, ku kam bërë përpjekje për të kuptuar se cilët ishin emrat e sipërmarrësve më të mirë të teknologjisë italiane. Këta njerëz janë të gjithë të pabesueshëm dhe unë kam shumë respekt për ta sepse kanë ndërtuar kompani të mëdha të këtij lloji në Itali, ku puna është shumë më komplekse se sa në Shtetet e Bashkuara”.

Në Tetor 2015 Roberto Bonanzinga themeloi “InReach Ventures” së bashku me dy bashkëthemeluesit, Ben Smith dhe John Mesrie.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale