Komiteti Teknik i Ekspertëve propozon masa të reja shtrënguese

Komiteti Teknik i Ekspertëve propozon masa të reja shtrënguese

Komiteti Teknik i Ekspertëve

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur unanimisht të propozojë që universitet të zhvillojnë vetëm mësim online për të paktën një muaj, ndërsa po vlerësohet mbylljen e bareve dhe kafeneve në zonën e ish-bllokut pasi konsiderohen si vatër infeksioni.

Deklarata është bërë nga zv. Ministrja e Shëndetësisë dhe kryetarja e Komitetit të Ekspertëve, Mira Rakacolli. Hapja e universiteteve ishte parashikuar të bëhej duke nisur nga java e ardhshme.

Përveç mësimit online, Komiteti i Ekspertëve ka kërkuar që konviktet të qëndrojnë të mbyllura deri në një vendim të dytë.

“Nisur nga dinamika e situatës, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vlerësuar se është e nevojshme të keni masa shtesë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të infeksioni”, tha znj. Rakacolli.

Ajo paralajmëroi se nëse nuk tregohet disiplinë do të ketë mbyllje të mëtejshme ndaj u ka bërë thirrje qytetarëve që të mbajnë maskë dhe të ruajnë distnacimin fizik.

“Një thirrje për të gjithë, për të zbatuar rregullat e vendosura, nëse nuk ka disiplinë do të rrezikojme mbylljen që askush nuk e do. Secili prej nesh e ka në dorë të frenojë përhapjen e epidemisë. Vendimi që kemi marrë për maskën e detyrueshme është një vendim i drejtë, i provuar tashmë për dobinë e tij. Mbajeni maskën kudo dhe ruani distancimin fizik, pa harruar higjienën e duarve”, deklaroi znj. Rakacolli.

Ajo tha se dy javë e fundit ka pasur një rritje të rasteve të infektimeve duke shtuar në 130 raste për 100 mijë banorë.

Drejtuesja e Komitetit Teknik të Ekspertëve tha se, aktualisht në të gjithë vendin janë 500 vatra aktive të infeksionit, ku 35% prej tyre janë vetëm në Tiranë.

Kjo rritje tha zonja Rakacolli përkon me lehtësimin e masve shtrënguese duke veçuar hapjen e bareve dhe restoranteve apo edhe hapjen e shkollave.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0