Komisioni Europian kërkon hapjen e kufijve brenda qershorit

Komisioni Europian

Komisioni Europian i kërkon vendeve anëtare të BE-së që të rihapin kufijtë pa dallime mes shteteve deri në fund të muajit qershor.

Eurokomisionerja për Punët e Brendshme Ylva Johansson u shpreh për Euronews:

“Po afrohemi afër një situate ku duhet të heqim të gjitha kufizimet e brendshme të kufijve dhe kontrollet kufitare. Propozoj që vendet anëtare duhet të heqin të gjitha kontrollet e brendshme kufitare sa më shpejt të jetë e mundur, një datë e mirë është fundi i qershorit”.

Kufizimet për shkak të koronavirusit dhe ndalimet e udhëtimit kanë sjellë konfuzion mes udhëtarëve, i kushtuan industrisë së turizmit miliarda euro të ardhura dhe rrëzuan idenë e një Evrope të bashkuar.

Qeveritë e BE-së tani po përpiqen të koordinojnë se si dhe kur të rihapin kufijtë e tyre.

Ministrat e brendshëm të disa prej vendeve anëtare do ta diskutojnë këtë çështje gjatë një takimi, që do të mbahet sot.

Eurokomisionerja u shpreh optimiste për përmirësimin e situatës së koronavirusit në vendet e BE-së dhe se qytetarët po i përshtasin masat e distancimit social në përditshmëri.

“Po i afrohemi situatës kur duhen hequr të gjitha kufizimet në kufi”, tha Ylva Johnson. “Data e pranueshme do të ishte brenda qershorit.”

Lexoni: Austrian Airlines, linja e parë ajrore që fillon fluturimet nga Rinasi

Situata e tanishme nëpër Europë është me shumë vende të mbyllura, por me përjashtime si për shoferët, rezidentët dhe diplomatët.

Kroacia ka hapur kufijtë për shtetas që vijnë nga Çekia, Hungaria, Austria, vendet baltike, Gjermania, Polonia.

Mali i Zi nga 1 qershori ka rihapur kufijtë për Shqipërinë, Greqinë, Kroacinë, duke përjashtuar Serbinë.

Bullgaria nga 1 qershori ka hapur kufijtë me Serbinë dhe Greqinë.

Rumania ka rihapur kufirin me Hungarinë po ashtu edhe Serbia i ka rihapur tashmë kufijtë me te gjitha shtetet.

Në Greqi mund të udhëtojnë shtetas nga 29 vende të botës.

Kufijtë tokësorë janë hapur edhe për Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Bullgarinë.

Italia rihapi kufijtë në 3 qershor për vendet e BE, zonën Shengen dhe Britaninë e Madhe.

Lexoni: Italia hap kufijtë e brendshëm dhe të jashtëm nga 3 qershori

Gjermania ka hequr kufizimet në kufij, ndërsa udhëtimet ajrore pritet të nisin në 15 qershor.

Zvicra do të rihapë kufijtë me Gjermaninë, Austrinë dhe Francën më 15 qershor.

Kufijtë e Belgjikës janë të mbyllura dhe vendi ka ndaluar udhëtimet jo thelbësore jashtë vendit. Turqia nga ana tjetër nuk lejon hyrjen e asnjë prej udhëtarëve të huaj. Kufijtë aktualisht janë të hapur edhe në Britani, nga 8 qershori, vizitorëve nga jashtë do t’iu kërkohet të karantinohen për 14 ditë.

Eurokomisionerja tregoi një raport të fundit nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve që këshillon hapjen e kufijve. Sipas ECDC, masat kufizuese dhe mbyllja e kufijve kishin ndikim negativ në ekonomi dhe ishin efektive vetëm në vonimin e epidemisë në fillimin e saj, por nuk janë më shumë të vlefshme tani.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale