Austrian Airlines, linja e parë ajrore që fillon fluturimet nga Rinasi

Austrian Airlines, linja e parë ajrore që fillon fluturimet nga Rinasi

Austrian Airlines

Austrian Airlines është linja e parë ajrore, që ka njoftuar zyrtarisht fillimin e fluturimeve nga Rinasi drejt Vjenës dhe anasjelltas.

Austrian njofton se pas 90 ditësh ndërprerjeje të aktivitetit, do të fillojë fluturimet më 15 qershor në Amsterdam, Athinë, Bazel, Berlin, Bruksel, Bukuresht, Dubrovnik, Dyseldorf, Frankfurt, Gjenevë, Hamburg, Kopenhagen, Larnaca, Londër, Mynih, Paris, Prishtinë, Sarajevë, Shkup, Sofje, Stokholm, Shtutgart, Tel Aviv, Selanik, Tiranë, Varna dhe Zyrih.

Fluturimet do të jenë të reduktuara në krahasim me periudhën para pandemisë. Fillimisht do të ketë 4 fluturime në javë dhe më pas kompania ka njoftuar “Tirana International Airport”, se në korrik do të rishikohet frekuenca.

Sipas faqes zyrtare të Austrian, fluturimet janë të hënën, të mërkurën, të premten, të dielën. Në datën 15 qershor, kur është dhe fluturimi i parë, çmimi nga Tirana në Vjenë është 97 euro (nisja pasdite, ora 15:00), por në ditët në vijim ka dhe bileta me 57 euro një drejtim.

Lexoni: Kompania ajrore EasyJet shkurton vendet e punës dhe ul kapacitetin

Përpara shpërthimit të pandemisë, Austrian Airlines kishte fluturime të përditshme drejt Vjenës dy herë në ditë, në mëngjes herët dhe në drekë. Në vitin 2019, kompania kishte gjithsej rreth 6% të tregut të fluturimeve teksa ishte një nga linjat kryesore, që shërbente si tranzit në të gjithë botën.

Austrian Airlines ndërpreu fluturimet nga Tirana drejt Vjenës më 19 mars, pas shpërthimit të COVID-19. Më herët u ndërprenë edhe fluturimet drejt Italisë. Deri në fund të marsit, të gjithë operatorët pezulluan fluturimet për transportin e pasagjerëve, ku linja e fundit që u mbyll ishte Stambolli, me Air Albania.

Aktualisht nga Aeroporti i Rinasit bëhen vetëm fluturime për qëllime humanitare, tregtare, apo riatdhesimi. Nuk ka ende një datë se kur do të fillojnë fluturimet e tjera.

Wizz Air, i cili së fundi njoftoi shtimin e destinacioneve të reja nga Tirana ka njoftuar se fillon fluturimet nga 1 korriku.

Lexoni: Kompania ajrore Wizz Air krijon bazën e re të avionëve në Tiranë

Në vitin 2019 nga dhe drejt Aeroportit të Rinasit fluturuan rreth 3.3 milionë pasagjerë, duke arritur një nivel rekord. Gjysma e pasagjerëve kishin si destinacion kryesor Italinë.

Udhëtimet nuk do të jenë më si më parë

Sipas Austrian Airlines, rregullat e reja përfshijnë mbajtjen e një maske në bordin e avionit, si dhe në aeroportin e Vjenës.

Pasagjerët duhet të pajisen vetëm me maska, ashtu siç kërkohet kur përdorin mjetet e transportit. Gjithashtu pasagjerët duhet të kenë parasysh rregullat e karantinës të vendeve ku udhëtojnë.

Mund të ketë disa kufizime gjatë gjithë udhëtimit, si p.sh, kohë më e gjatë pritjeje në kontrollet e sigurisë në aeroport. Kur përzgjidhen ose u caktohen vendet, direktiva e përgjithshme është që pasagjerët, që nuk janë pjesë e një familjeje duhet të shpërndahen sa më larg njëri-tjetrit që të jetë e mundur. Gjithsesi, në rast se avioni do të jetë i mbushur në kapacitete të larta, asnjë pasagjeri nuk do t’i refuzohet një vend, në mënyrë që të lihen karrige bosh.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0