Kompania ajrore EasyJet shkurton vendet e punës dhe ul kapacitetin

EasyJet

Kompania ajrore britanike “EasyJet” njoftoi shkurtimin e 4 500 vendeve të punës, që përbëjnë rreth një të tretën e stafit të saj, me qëllim për t’i bërë ballë pasojave nga pandemia e koronavirusit.

“EasyJet”, aktiviteti i të cilit është ndërprerë që prej disa javësh, synon të ruajë financat dhe të përshtatet me një trafik ajror më të ulët për një periudhë të gjatë.

Johan Lundgren, shefi ekzekutiv i EasyJet, tha: “Ne e kuptojmë se këto janë periudha shumë të vështira dhe duhet të marrim në konsideratë vendime shumë të vështira, të cilat do të ndikojnë në njerëzit tanë, por ne duam të mbrojmë sa më shumë vende pune që mundemi, për një kohë të gjatë.

“Në këtë sfond, ne po planifikojmë të zvogëlojmë madhësinë e flotës sonë dhe të optimizojmë rrjetin dhe bazat tona”.

“Si rezultat, ne parashikojmë zvogëlimin e numrit të stafit në të gjithë biznesin dhe ne do të vazhdojmë të heqim kostot dhe shpenzimet jo kritike në çdo nivel.”

Lexoni: Shpall falimentin kompania ajrore latino amerikane

EasyJet do të operojë 51% më pak fluturime sesa kishte planifikuar deri në fund të vitit 2021. Nuk parashikon që kërkesa për udhëtim ajror të kthehet në nivelet para virusit deri në vitin 2023, në përputhje me vlerësimet e IATA, dhe planifikon të operojë me kapacitet 30% më pak, në tremujorin e katërt të 2020.

Kompania i bashkohet konkurrentëve të saj “British Airways”, “Ryanair” apo “Virgin Atlantic”, të cilat kanë njoftuar shkurtime të vendeve të punës, kohët e fundit.

Telegraph

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale