Italia hap kufijtë e brendshëm dhe të jashtëm nga 3 qershori

Italia hap kufijtë

Prej sot, datë 3 qershor 2020, Italia hap kufijtë e brendshëm e të jashtëm.

Tre muaj pas izolimit dhe 33 mijë e 530 viktimave, në të gjithë Italinë rikthehet qarkullimi i lirë, pa kushte në të gjithë territorin kombëtar, e hyrje-daljet në të gjitha 21 rajonet italiane.

Në kufijtë e jashtëm lejohet hyrja e lirë në Itali e pa regjim karantine për të gjithë qytetarët e zonës Shengen, të Republikës së San Marino e të Britanisë së Madhe.

Por për të udhëtuar nga Italia drejt vendeve të tjera të Bashkimit Europian, qytetarët italianë duhet të repektojnë rregullat, që kanë vendosur disa vende për të gjithë ata, që udhëtojnë nga Italia.

Lexoni: Austrian Airlines, linja e parë ajrore që fillon fluturimet nga Rinasi

Hapja e kufijve mes rajoneve është shoqëruar me debate të drejtuesve lokalë. Guvernatorët e rajoneve Siçilia, Kampanja e Sardegna kanë kërkuar që hapja e kufujve të tyre të shtyhet deri më datë 7 qershor e të vendoset regjimi i karantinës së detyruar për persona, që vijnë nga rajone të tjera.

“Përballemi me një risk të llogaritur, me vetëdijen se kurba e infektimeve mund të rritet sërish. Duhet ta pranojmë këtë, ose në të kundërtën nuk do të jemi në gjendje të rifillojmë kurrë”, u shpreh kryeministri italian, Giueseppe Conte, gjatë një deklarate në muajin maj.

Prej sot nis dhe funksionimi i plotë i linjës hekurudhore si dhe shërbimi bar e restorante në trena. Për udhëtarët do të kryhet kontrolli i temperaturës së trupit që nuk duhet të jetë më shumë se 37.5 gradë.

Në ambientet e mbyllura vazhdon të jetë e detyruar përdorimi maskës si dhe i dorezave. Maska bëhet e detyrueshme dhe për qytetarët, që ndodhen më pak se 1 metër larg njëri-tjetrit e në disa rajone do të vazhdojë të jetë e detyrueshme dhe në ambiente të hapura e në natyrë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale