Kodak vjen me një telefon të ri


Telefoni i ri nga Kodak, Ektra, do të jetë më shumë se një kamerë. 

Një telefon i ri Kodak do të lançohet së shpejti.

Edhe pse fotografia dixhitale dhe smartphone-ët e kanë zbehur pak imazhin e kompanisë, Kodak jeton akoma.

Vitin e kaluar kompania prezantoi telefonin Kodak të quajtur IM5, i ngjashëm me një smarphone-në mesatar Samsung, i cili u reklamua si një paisje e thjeshtë fotografike.

Tani, kompania Bullit ka zbuluar paisjen e re Kodak Ektra – një telefon me pamje vintage dhe me një kamera të madhe të dizenjuar pas një aparati klasik të 1941-shit Kodak me të njëjtin emër.

kodak-vjen-nje-telefon-te-ri-businessmag

Ektra ka një kamerë 21-megapixel dhe një senzor imazhi IMX230 Sony, një Ram 3GB, memorie 32GB, dhe një proçesor MediaTek Helio X20.

Kodak Ektra del në shitje në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Europë këtë dhjetor, për vetëm £449. Bullit ka thënë se nëse shitjet do të ecin atëherë ky produkt do të lançohet dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në fillim të vitit 2017.

/TheVerge

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale