Kinezët ‘hackojnë’ një makinë Tesla 20 km larg


Disa hakues kinezë kanë arritur t’i zbulojnë kompanisë Tesla disa defekte që kjo e fundit ka me sigurinë e makinave të saj elektrike.

Këta kinezë fatmirësisht ishin ‘white-hat hackers’, që do të thotë se hakojnë për të zbuluar rreziqe, dhe jo për t’i bërë dëm personave apo kompanive (ka dhe black-hat, që janë hakerat e rrezikshëm, që duan t’u bëjnë dëm njerëzve apo kompanive).

TechSot.Al raporton se hakerat nga Keen Security Lab, që është një grup hulumtimi, mundën të marrin kontrollin e një makine Tesla Model S nga pothuajse 20 kilometra larg, kur ajo ishte e parkuar, dhe kur ajo ishte në ecje.

Disa nga hakimet që ky grup arriti ishin jo shumë të rrezikshme, si p.sh. kontrollimi i sendiljes, apo aktivizimi i fshirësve të xhamave. Por këta hakera gjithashtu arritën hapin derën e makinës pa një çelës, dhe ajo që është më e rrezikshmja, ishte aktivizimi i frenave.

Edhe pse këto hakime u bënë të kontrolluara, pra pa qëllimin e keq, ky eksperiment nxjer në pah shumë probleme të Tesla-s.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale