Kina zhvillon dronin që mund të fluturojë nën ujë - Business Magazine Albania

Kina zhvillon dronin që mund të fluturojë nën ujë

dronin

Ekipi i studiuesve në Kinën Veriperëndimore thuhet se ka hartuar një dron prototip që ka funksionuar me sukses si në ajër ashtu edhe nën ujë falë pajisjeve speciale.

Projekti drejtohet nga një grup nga Shkolla e Inxhinierisë Mekaniko-elektronike në Universitetin Xidian në Xi’an, provinca Shaanxi, sipas një raporti nga Hong Kong South China Morning Post.

Ekipi po pret që hardueri i tij të ketë përdorime civile në operacionet e shpëtimit, por qeveritë mund të jenë duke parë pajisje të ngjashme “transmedium” për të fituar epërsinë në luftën e ardhshme detare.

Një letër kërkimore e krijuar posaçërisht në lidhje me dronin u botua në revistën Flight Dynamics. Revista përmban një koleksion të gjerë studimesh në lidhje me mjetet ajrore pa pilot, shumë për aplikime ushtarake.

Sipas raportit, studiuesit ishin në gjendje të fluturonin me sukses dronin brenda dhe jashtë ujit shtatë herë gjatë provave të tyre, të cilat zgjatën 90 sekonda. Aktualisht prototipi ka një kohë maksimale fluturimi prej 20 minutash dhe mund të mbajë një ngarkesë deri në 500 gramë, ose pak më shumë se 1 kg.

Në krijimin e harduerit, studiuesit kapërcyen sfidat, duke përfshirë ndryshime të mëdha në dendësi ndërsa ishte nën ujë. Kjo përcakton shpejtësinë me të cilën rotorët e një droni duhet të rrotullohen për të mos u dëmtuar gjatë zhytjes.

Një sfidë tjetër është nevoja për pajisje shtesë komunikimi për përdorim nën ujë, ku valët e radios nuk funksionojnë shumë.

Zhang dhe ekipi i tij presin që teknologjia e dronit transmedium të ketë një gamë të gjerë aplikimesh në jetën civile, të tilla si për rojet e shpëtimit që mund ta përdorin për të shpërndarë pajisje për viktimat që po mbyten.

Lexoni: Kina vazhdon goditjet ndaj industrisë së minierave të bitcoin

Gazeta thotë se Kina po zhvillon dronë transmediumë që do të përdoren nga nëndetëset për qëllime që përfshijnë “mbikëqyrjen ajrore, komunikimin ose sulmin”.

“Shkencëtarët ushtarakë kinezë po zhvillojnë gjithashtu disa raketa me shpejtësi të lartë, me rreze të gjatë që mund të kërcejnë brenda dhe jashtë ujit si një peshk fluturues për të shmangur sistemin e mbrojtjes të një anije luftarake ose aeroplanmbajtëse,” shtoi raporti.

Ndërsa Kina është ende për të njoftuar hapur vendosjen e teknologjive të tilla, ajo ka potencialin për të ndryshuar dinamikën e strategjisë detare.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0