Kina mund të kufizojë lidhjet bankare me platformat fintech

Ish-ministri i financave i Kinës, Lou Jiwei sugjeroi që Kina mund të kufizojë numrin e bankave me të cilat një platformë e vetme FinTech mund të ketë partneritet, për të parandaluar që çdo platformë të fitojë shumicën e tregut, njoftoi media shtetërore të Dielën.

Rregullatorët e Kinës muajin e kaluar paralajmëruan gjigandët e teknologjisë së vendit se ata do përballen me kontrolle më të rrepta. Një publikim i planifikuar më përpara i aksioneve në vlerën prej 37 miliardë dollarësh e Alibaba’s Ant Group, e planifikuar të ishte më e madhja në botë, u pezullua papritur.

Duke folur në një forum të menaxhimit të pasurisë të Shtunën, Lou, i cili është drejtor i punëve të jashtme në një organ të lartë këshillues për qeverinë kineze, paralajmëroi se një platformë fintech me një pjesë të tregut të përmasave të mëdha mund të çojë në borxhe të këqija, tha Securities Times.

“Ne mund të kufizojmë numrin e bankave me të cilat çdo platformë e vetme mund të punojë, në mënyrë që të lejojmë më shumë platforma të bëjnë biznes të ngjashëm në të njëjtat kushte”, tha ai, duke shtuar se platformat fintech nuk duhet të lejohen të rriten deri në  pikën “fituesi” merr të gjitha ”dhe“ shumë të mëdha për të dështuar (to big to fail)”.

LEXO: Kina po modifikon kushtet e motit, a duhet të shqetësohemi?

Kina është zotuar të forcojë mbikëqyrjen e firmave të saj të mëdha të teknologjisë, të cilat përfshijnë Alibaba Group Holding dhe Tencent Holdings që renditen ndër më të mëdhatë dhe më të fitimprurëset në botë. Shumë prej këtyre ndërmarrjeve kanë mbledhur sasi të mëdha të të dhënave të përdoruesve gjatë ofrimit të shërbimeve të tyre.

Një rregullator i letrave me vlerë tha se Pekini duhet të konsiderojë vendosjen e një takse dixhitale mbi kompanitë e teknologjisë që mbajnë sasi të mëdha të të dhënave të përdoruesve, thanë media shtetërore javën e kaluar.

Rregullatorët gjobitën firmat e teknologjisë si Alibaba për mos raportimin e marrëveshjeve të kaluara siç duhet për rishikimet e antitrustit. Kjo është hera e parë që ndonjë kompani në internet gjobitet për shkelje të një ligji antimonopol të vitit 2008.

REUTERS

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale