Këto tatuazhe të përkohshme do t’iu japin superfuqi


Në të ardhmen, tatuazhet e tua do të jenë meë shumë sesa dizajne prej boje.

Shkencëtarët kanë krijuar një tatuazh të përkohshëm high-tech që mund të kontrolloj aplikacionet e smartphone-it tuaj dhe njëkohësisht edhe paisje të tjera. Të quajtura DuoSkin, këto tatuazhe janë krijuar nga një bashkëpunim midis kërkimeve të MIT dhe Microsoft.

Tatuazhet e përkohëshme aplikohen si cdo lloj tatuazhi tjtër. Ato janë të bëra prej disa fletësh floriri (apo edhe LED) dhe ngjajnë më shumë si bizhu sesa si tatuazhet e shekujve paraardhës.

Këto tatuazhe kanë 3 funksione kryesore

  1. Tatuazhe si paisje hyrëse (input device)

Mendojeni paisjen input si një ekran me prekje (touchscreen). Ideja është e njëjtë me projektin Jacquard të Google (i cili ngjit sensorë në rroba për duke krijuar kështu paisje high-tech të përshtatshme për t’u veshur). Ndërsa DuoSkin i vendos këto sensor në tatuazhe. Kjo i lejon ata që të lidhen me një kompjuter apo smartphone dhe ti mund të kontrrollosh aplikacionet e ndryshme duke fërkuar me gisht mbi tatuazh.

Kërkimet ndërtuan një prototip në të cilin tatuazhi (byzylyku i lëkurës) është i lidhur me një kompjuter Arduino, i cili ndan të dhëna me një aplikacion muzikor në smartphone. Duke fërkuar mbi tatuazh, mundet të kontrrolloje muzikën në aplikacion.

  1. Tatuazhet si paisje dalëse (output device) Këto-tatuazhe-të-përkohshme-do-t’iu-apin-superfuqi-businessmag

Përdorimi i dytë i DuoSkin është përdorimi si paisje output, që do të thotë se tatuazhi mundet të jaoi informacion. Kërkimet e MIT dhe Microsoft demostruan me një aplikacion të quajtura ‘’Couple Harmony’’ (harmonia e çiftit) tatuazhi i lejonte çiftet të ndanin ndjenjat e tyre ndërmjet këtij tatuazhi.

Një person vendosi një ‘’mood button’’ (humori i butonit) në krahun e tij dhe e shtypi atë kur ishte i acaruar. Shtypja e këtij butoni bëri që të ndriçonte tatuazhi i partnerit (i ndërtuar me drita LED) me një dritë të bardhë duke kuptuar kështu se partneri ishte i acaruar.

Gjithashtu shkencëtarët kanë krijuar një tatuazh i cili ndriçon në ngjrë të bardhë apo të kuqe në varësi të temperaturës së trupit të atij që e ka këtë tatuazh.

  1. Tatuazhi si mjet komunikimi

Dhe së fundmi, kërkimet kanë krijuar një version NFC të tatuazheve që i lejon këta të fundit të shkëmbejnë informacion duke klikuar figurën e një smartphone-i në tatuazhin e tyre.

Me prototipin e tyre, kërkimet mund të ndajnë ‘’statusin e lëkurës’’ tek aplikacioni i një smartphone-i kur dikush klikonte mbi këtë prototip në tatuazh, por kjo metodë mund të përdoret për të ndarë çdo lloj informacioni.

Edhe pse është akoma në eksperimentim, DuoSkin ofron një pamje potenciale në funksionin e këtyre tatuazheve.

 

/Mashable.com

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale