Këto janë 7 shenjat e para që ambienti juaj i punës është toksik: Duhet të largoheni menjëherë, ja përse - Business Magazine Albania

Këto janë 7 shenjat e para që ambienti juaj i punës është toksik: Duhet të largoheni menjëherë, ja përse

Një punë toksike duhet shmangur me çdo kusht, sepse sa më gjatë të jeni të mbërthyer në një kulturë pune stresuese, shpifëse ose shfrytëzuese, aq më e vështirë është t’i shpëtoni asaj.

“Sapo filloni të punoni për një kulturë toksike, njerëzit hezitojnë të largohen sepse mendojnë, ‘Epo ndoshta jam vetëm unë’, ose … ‘Zot, dikush do të bëjë diçka për këtë’,” tha Mary Abbajay, nga Careerstone Group, kompani konsulence në lidership.

Punët toksike luajnë me shëndetin tuaj mendor. Kur e shihni vendin tuaj të punës si një zonë të rrezikshme, ju flini më pak, stresoheni më shumë dhe shëndeti juaj mendor vuan. “Nëse njerëzit qëndrojnë shumë gjatë, vetëvlerësimi i tyre shkatërrohet dhe ata nuk mendojnë se janë mjaft të mirë për të bërë diçka tjetër,” tha Abbajay.

Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme t’i besoni instinkteve tuaja nëse atmosfera në punën tuaj të re ndihet e dobët. Ka shumë flamuj të kuq që një vend pune mund të jetë toksik që mund t’i dalloni edhe në ditën tuaj të parë. Këtu janë disa nga shenjat më të hershme për t’u kujdesur:

  1. Askush nuk shqetësohet për t’ju mirëpritur ose të komunikojë në ditën tuaj të parë

Kur jeni i ri, kolegët duhet të bëjnë një përpjekje aktive për t’ju bërë të ndiheni të mirëpritur. Nëse ata veprojnë sikur nuk mund të kujdeseshin më pak për ardhjen tuaj, kjo mund të flasë për çështje më të thella brenda organizatës.

“Nëse njerëzit thonë: “Unë nuk kam kohë” ose tregojnë mungesë vullneti për t’ju ndihmuar të mësoni ose t’ju prezantojnë, kjo është një shenjë paralajmëruese,” tha Abbajay. “Ju mund të dalloni kur njerëzit janë të stresuar. A janë të harrirë, janë të prerë? Kjo nuk është një shenjë e një kulture të shëndetshme pune”.

  1. Jeni dëshmitar i sjelljes së vrazhdë që askush nuk e ndal – madje as shefi juaj

Nëse vini re që në ditën tuaj të parë se është normale të nënvlerësoni kolegët dhe klientët me email ose në biseda, kjo është një shenjë e keqe.

Dallimi kryesor midis një mjedisi stresues dhe një mjedisi toksik është se një punë toksike normalizon trajtimin e njerëzve me mungesë respekti. “Një kulturë toksike është kur njerëzit në atë mjedis trajtohen keq, çnjerëzohen ose përmes udhëheqjes së keqe ose nëpërmejt të bërtiturave”, tha Abbajay.

Ju nuk dëshironi të qëndroni në këto lloj mjedisesh. Të qenit kalimtar i pafytyrësisë ka pasoja negative afatgjata, sepse sjellja e keqe është ngjitëse.

  1. Bashkëpunëtorët janë shumë të etur për të bërë thashetheme për kolegët para jush

Nëse jeni i ri në organizatën tuaj dhe tashmë keni njerëz që po flaisn haptazi në syrin tuaj keq për një drejtues pao person të ekipit, kur ai nuk ndeodhet aty, kjo është një shenjë e keqe.

Lexo edhe: 17 shprehje që liderët e mirë nuk duhet t’i përdorin kurrë në vendin e punës

Një vend ku njerëzit ndjehen të lirë të bëjnë akuza për kolegët kur ata nuk janë në bisedë ose në dhomë, është një vend ku drama në zyrë ka më shumë rëndësi sesa kryerja e punës.

“Një kulturë që lejon thashethemet e shfrenuara është toksike,” tha Abbajay.

  1. Mëson se askush nuk ka qëndruar më shumë se disa muaj.

Në mënyrë ideale, nëse ka një rol ose ekip me qarkullim të lartë, një rekrutues ose menaxher punësues do t’jua bëjë të qartë këtë në procesin e intervistës dhe do t’ju shpjegojë pse është kështu. Nëse jeni personi i tretë që mban rolin tuaj brenda një viti, kjo nuk duhet të jetë befasi.

Nëse e zbuloni këtë në ditën e parë dhe jo gjatë procesit të intervistës, kjo është një shenjë se menaxheri e ka mbajtur me qëllim këtë informacion, tha Tall.

  1. Kompania është krenare të tregojë vlerat me të cilat nuk duhet të krenohen

Kur filloni një punë të re, do të njiheni me atë që organizata e konsideron vërtet të rëndësishme, pavarësisht nëse ata duan ta zbulojnë atë apo jo.

Tall kujtoi selinë e një klienti, ku kompania tregoi me krenari historinë e saj 150 vjeçare përmes fotove në galeri.

“Këtu janë 150 vite histori dhe nuk kam parë asnjë person të vetëm me ngjyrë “, tha Tall. “Vetëm kjo për mua flet shumë. Fakti që është kuruar dhe ata po e tregojnë këtë qëllimisht si një reflektim i “kush jemi ne gjatë 150 viteve të fundit” – për mua është po aq e keqe nëse është e qëllimshme apo e paqëllimshme.”

  1. Pritshmëritë e punës për të cilën jeni intervistuar janë rrënjësisht të ndryshme në realitet

Në një proces të mirë të hyrjes në bord, menaxheri juaj takohet me ju herët, në mënyrë që të mund të jeni në linjë se çfarë do të thotë sukses për rolin dhe cilat janë detyrat tuaja. Në një mjedis pune toksik, mund të keni pak qartësi se cili është roli juaj dhe të gjeni veten duke bërë punë për të cilën nuk jeni regjistruar.

Lexo edhe: Balanca jetë-punë po bëhet normaliteti i ri

Tall tha që të kujdeset për çdo pritshmëri jashtëzakonisht të ndryshme nga ato që diskutuat në procesin e intervistës, duke përfshirë çdo gjë që lidhet me pagën, orët e punës, detyrat e punës dhe opsionet e fleksibilitetit.

Mund të jetë gjithashtu një simptomë e një ekipi me staf të pamjaftueshëm që ka nevojë për njerëz të rinj që të plotësojnë për role të tjera që mund të mos jenë të pajisur për t’i bërë.

  1. Ju e përfundoni ditën tuaj të parë të mbushur me frikë për të nesërmen

Ka një ndryshim të madh midis nervozizmit të ditës së parë dhe frikës. Mënyra se si ndiheni duke qenë rreth njerëzve me të cilët do të kaloni mijëra orë nuk është diçka për t’u injoruar.

Kur dyshoni për një punë të re, dëgjoni mendjen tuaj.

“Nëse ndiheni të frikësuar ose të pakënaqur, ato janë [emocione] të rëndësishme për t’u kontrolluar,” tha Abbajay. “Si ndiheni kur jeni në këtë organizatë me ata njerëz? Të gjithë e dimë se emocionet janë ngjitëse.”

Huffington Post

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0