Këto çifte "karrieriste" ndajnë eksperiencën e tyre për një marrëdhënie të shëndetshme - Business Magazine Albania

Këto çifte “karrieriste” ndajnë eksperiencën e tyre për një marrëdhënie të shëndetshme


Të dy partnerët ambiciozë?

Suksesi, tregon shkenca, është zakonisht një ndërmarrje e përbashkët. Të martohesh me personin e duhur rrit në mënyrë të matshme shanset për të qenë i suksesshëm. Mbase kjo ishte aryseja e shprehjes së famshme të Sheryl Sandberg, “zgjedhja më e rëndësishme në karrierën tënde është se me cilin person tё martohesh.”

Por po sikur martesa të jetë rruga me “dy korsi” ku të dy partnerët kërkojnë të arrijnë gjëra të mëdhaja profesionalisht, dhe të dy partnerët të kenë nevojë për gjysmën tjetër mbështetëse dhe të qëndrueshme që të kujdesen për mbarëvajtjen e gjërave në shtëpi? Si mund të funksionojë në këto raste?

Organizata e shkollës së biznesit të Stanfordit, ‘Woman in Management’ kohët e fundit ka ftuar çifte të ndryshme në kampus për të ndarë eksperiencën e tyre, duke ofruar këshilla për profesionistët më të rinj, të cilët po mundohen të ndërtojnë një jetë bashkë, në të cilën të dyja palët ‘luftojnë’ për të qëndruar me këmbë në tokë. Ja 3 top këshillat:

1. Jini fleksibël

T’u qëndroni besnikë stereotipeve gjinorë apo planeve fikse thjesht nuk funksionon kur mbani parasysh se keni dy karriera të cilat kanë kërkesa të larta. “Nuk ka të bëjë me faktin se cili do lajë enët dhe cili rrobat,” thotë Venture Capitalist Ed Ëilson, bashkëshortja e të cilit punon në fushën e lojërave ‘mobile’ në event. “Lidhet më shumë me faktin se cili do të ketë javën më të vështirë? Kush ka për të qëndruar më vonë në punë?” Cilido partner që ka më pak punë, do të relaksohet më shumë.

2. Ndryshoni mendjen nëse doni

Fleksibiliteti nuk është thjesht i rëndësishëm në jetën e përditshme. Është i rëndësishëm të mos ngecësh në një zakon mendor kur bëhet fjalë për zgjedhje madhore. Vendimet rreth faktit se si të menaxhosh karrierën tënde dhe familjen tënde nuk do të cënohen, edhe pse kur i bën ato duken shumë të vështira. Amanda Raden, e cila është pjesë e një çifti që punon në Google, shpjegoi në event se ajo ndihej jashtëzakonisht nën presion nëse duhet ta ngadalësonte hapin e saj në karrierë pasi lindi fëmijën e parë. Ajo zgjodhi të merrte një hap prapa dhe më pas t’i rikthehej karrierës me po të njëjtat mundime të mëparshme. Nuk është ndonjë problem i madh, ju mund ta bëni këtë, e ka siguruar ajo audiencën.

“Ndjeja se duhet të mërrja një vendim të madh në atë kohë,” ka thënë ajo, “por realiteti është se vendimet gjithmonë mund të ndryshojnë. Ti mund të ndryshosh gjithmonë punët ose të vendosësh se do të bësh diçka tjetër. Nuk është vendimi tipik që duhet ta bësh fill pas lindjes së fëmijës së parë.”

3. Jepini nuanca lidhjes suaj

Kur jeni shumë të zënë është e lehtë të lejosh mërzitjet dhe problemet e vogla të marrëdhënieve të futen në jetën tuaj, por panelistët e këtij fjalimi Justin Hilton dhe Pascal Millaire paralajmëruan çiftet që të mos vetëkënaqen sepse problemet përkeqësohen. Pavarësisht marrëdhënies së fortë, çifti bën seanca të rregullta terapie nëpërmjet Skype. “Ne e bëjmë pothuajse çdo javë dhe me shumë mundësi do ta bëjmë edhe dekadën e ardhshme,” ka thënë Millaire, i cili është një drejtor në industrinë e sigurimeve.

 

/Shkruar nga Jessica Stillman dhe publikuar nga Inc.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0