A ndihmon martesa të fitojmë më shumë para?

A ndihmon martesa të fitojmë më shumë para?


Një raport më i fundit, del në përfundimin se tek meshkujt, martesa ndikon në rritjen e të ardhurave, por përjashton rastet kur mashkulli është një “fillestar” në fushën e të gjenerimit të të ardhurave.

Për meshkujt të cilët fitojnë pak, ata në jetë tentojnë të martohen, kur arrijnë në një pikë kur të ardhurat janë duke u rritur; kështu që martesa tek ata nuk ndikon në potencialin për rritjen e të ardhurave. Por, kur flasim për meshkujt që fitojnë shumë, të ardhurat e tyre rriten pasi martohen, – sipas të dhënave të studimit. 

Studimet e kaluara sugjeronin se martesa mund të ndihmojë njerëzit të dalin nga varfëria, fenomen i ashtuquajtur “premiumi i martesës.” Megjithatë, ky studim i ri, i kundërvihet idesë së ‘premiumit të martesës’, duke cituar se vetëm fitimet e njerëzve të pasur përfitojnë nga martesat dhe që martesa nuk do të ishte një politikë e mirë për të dalë nga varfëria.

Kur përshkruhen arsyet e mundshme përse martesa mund të ketë një impakt pozitiv mbi fitimet, raporti përfshiu arsye si prezenca e influencës së femrave pozitive, lumturia në shtëpi dhe dhënia fund e diskriminimit të punëdhënësve ndaj punonjësve meshkuj të pamartuar.

 

/Nga Serena Elavia, autore në FoxBusiness

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0