Këta influencerë në fushën e teknologjisë fitojnë 165,000 € në muaj nga YouTube

  • Marques Brownlee është infleuncer në fushën teknologjike në YouTube, me përfitimet më të larta, duke përfituar rreth 165,481 euro në muaj nga kanali i tij zyrtar
  • Në vendin e dytë renditet Lewis Hilsenteger, ku kanali i tij në YouTube, Unbox Therapy me 17.5 milion abonentë i jep atij një potencial prej 95,491 Euro çdo muaj
  • Arun Maini nga Britania e Madhe mund të përfitojë deri në 85,725 Euro në muaj nga kanali i tij në YouTube Mrëwhosetheboss
  • Justine Ezarik ka fuqinë e mundshme krijimit të të ardhurave prej 34,399 € nga kanali i saj në YouTube iJustine – e vetmja femër në dhjetë influencerat më të paguar në fushën e teknologjisë

Teknologjia po evoluon me një ritëm kaq të shpejtë saqë shpesh është e vështirë për konsumatorin mesatar të ecë në një hap me të.

Të interesuar për influencerë në fushën e teknologjisë, ManySpins.com analizoi të dhënat nga mjeti analitik në Social Blade për të zbuluar se sa mund të fitonin çdo muaj influencerët më të paguar në fushën e teknologjisë nga kanali i tyre zyrtar në YouTube.

ManySpins.com zbuloi se Marques Brownlee, elokuent dhe i veçantë me 12.8 milion abonentë mund të përfitojë rreth 165,481 € në muaj nga kanali i tij në YouTube. I tillë është popullariteti i 26-vjeçarit, saqë videoja e tij reklamimi i PlayStation 5 tashmë ka grumbulluar 10 milion shikime në një javë!

Në vendin e dytë është Lewis Hilsenteger. Kanali i tij në YouTube Unbox Therapy ka potencialin t’i sigurojë atij një shumë prej 95,491 € në muaj. Kanali shoqërohet më së shumti me fillimin e sagës ‘ bendgate ‘ të Apple – ku Lewis ngarkoi një video të tij duke përkulur iPhone 6 Plus me duar dhe zbuloi se iPhone 6 Plus mund të përkulej ndërsa ishte në xhepat e njerëzve.

LEXO: Kongresi dëshiron të ndryshojë Facebook, Twitter dhe YouTube në mënyrën e funksionimit të tyre

Arun Maini nga Mbretëria e Bashkuar renditet në vendin e tretë. Vlerësuar gjerësisht për opinionet e tij të sinqerta rreth teknologjisë, pa favorizuar ndonjë kompani specifike, ai mund të grumbullojë 85,725 € në muaj nga kanali i tij në YouTube Mrwhosetheboss.

Justin e Ezarik ka fuqinë të fitojë 34,399 € nga kanali i saj në YouTube iJustine. Ky sukses mund të justifikohet me kombinimin tërheqës të rishikimeve të produkteve dhe udhëzimeve për mënyrën e përdorimit të softuerëve të ndryshëm të teknologjisë.

Në skajin tjetër, në vendin e dhjetë renditet Daniel i cili ka një kanal në YouTube të quajtur ZONEofT ECH me 1.09 milion abonentë. I njohur për qasjen e tij të plotë ku familjarizohet me tiparet e produkteve që shqyrton, kanali i lejon Danielit të fitojë rreth 6,945 € në muaj.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale