Këshillat më të mira të investimit të Steve Wozniak dhe arsyeja pse ai është 'shumë skeptik' për kriptomonedhat - Business Magazine Albania

Këshillat më të mira të investimit të Steve Wozniak dhe arsyeja pse ai është ‘shumë skeptik’ për kriptomonedhat

Për bashkëthemeluesin e Apple, Steve Wozniak, investimi mund të jetë një dhimbje koke.

“Si rregull, nuk investoj shpesh, sepse nëse e bëj do të më duhet të ndjek uljet dhe ngritjet e aksioneve çdo ditë dhe preferoj që mendja ime të jetë në paqe dhe pa stres”, thotë Wozniak për CNBC Make It. Kjo është arsyeja pse ai thotë se përpiqet të shmangë blerjen e aksioneve ose aktiveve të tjera të paqëndrueshme.

Megjithatë, ai vendos të investojë para tek një sipërmarrjeje në të cilën beson. Qëllimi i Wozniak nuk është të “bëjë shumë para”, thotë ai. Përkundrazi, është të mbështesë kompanitë dhe idetë që e interesojnë personalisht. Mendësia nuk është e re: Është një arsye pse Wozniak tani është një milioner dhe një miliarder, siç ishte i ndjeri Steve Jobs para vdekjes së tij në vitin 2011.

Por Wozniak nuk do të bënte ndryshe. Ja se si ai vëzhgon një kompani ose aktiv përpara se të vendosë të bëjë një nga gjërat e tij më pak të preferuara: të investojë.

Duhet të zbatohet në jetën e tij

Një start-up duhet të ngacmojë një nga interesat e tij personale ose të luajë në përvojën e tij të inxhinierisë kompjuterike, të paktën, nëse themeluesit e saj duan ta tërheqin atë si një investitor. Wozniak thotë se përvoja e tij prej dekadash ndikon kur ai gjykon nëse një kompani ka shanse për t’u bërë e suksesshme.

Skepticizmi është i vlefshëm

“Gjithmonë të qenit skeptik të ndihmon si investitor,” thotë Wozniak. Shumica e pikave të shitjeve theksojnë vetëm rezultatet më të mira të mundshme për një produkt ose kompani.

“Përpiqem të jem pak skeptik dhe të futem pak në matematikë”, thotë ai. “Unë gjithashtu përpiqem të mendoj: A ekziston tashmë kjo teknologji? A ka alternativa të vlefshme? A po i shpëton vërtet njerëzit aq sa pretendon?”

Ky skepticizëm teknologjik shtrihet edhe në anën e biznesit të çdo kompanie. Wozniak thotë se e konsideron veten mjaft konservator financiarisht dhe gjëja e fundit që ai dëshiron të bëjë është të investojë në një kompani që po e tejkalon veten.

Lexo edhe: Bashkëthemeluesi i Apple, Steve Wozniak: “Nga të gjitha kompanitë Big Tech, Facebook është ai që nuk më pëlqen”

Crypto është i rrezikshëm, përveç nëse nuk është

Wozniak thotë se ai është “shumë skeptik” për shumicën e kriptomonedhave dhe se investimi në kriptovaluta është shpesh “shumë i rrezikshëm” për një person me të ardhura mesatare.

Bashkëthemeluesi i Apple thotë se ai sheh “një shumë mundësi për mashtruesit që përdorin reklamat e kriptove dhe natyrën e ndërlikuar dhe të paqëndrueshme të monedhës digjitale, për të përfituar nga investitorët e painformuar.

“Unë kërkoj vetëm për kriptovalutat që bazohen në diçka si aksionet në një kompani, pra diçka që mund ta vizualizoni dhe shihni, dhe ato tashmë kanë qenë të suksesshme,” thotë ai.

Në këtë drejtim, Wozniak aktualisht është i përfshirë në dy projekte të kriptomonedhave. Njëri është nga Efforce, një projekt blockchain që financon kompanitë me efikasitet energjie, të cilin Wozniak e ndihmoi në lançimin në vitin 2020. Efforce ofron një token kripto, të quajtur WOZX ,që Wozniak thotë se i lejon investitorët të marrin një pjesë të fitimeve që vijnë nga kursimet e energjisë së atyre kompanive.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0