Jo vetëm Jeff Bezos! Michael Jordan gjithashtu do të fitojë një pasuri me ardhjen e Lionel Messi në PSG - Business Magazine Albania

Jo vetëm Jeff Bezos! Michael Jordan gjithashtu do të fitojë një pasuri me ardhjen e Lionel Messi në PSG

Michael Jordan

Që kur u njoftua ardhja e Lionel Messit në PSG, dihej se do të shkaktonte disa efekte kolaterale. Njëri prej tyre po shton disa miliona në llogaritë e Jeff Bezos, por themeluesi i Amazon nuk është përfituesi i vetëm. U mësua se lojtari legjendar i NBA, Michael Jordan, gjithashtu do të fitojë shumë falë yllit argjentinas. Çfarë lidhje ka Lionel Messi me Michael Jordan?

Nëse Messi, i njohur edhe si ‘La Pulga’, ishte tashmë një ikonë botërore kur luante për Barcelonën, kalimi i tij në ekipin francez bëri që fanella me numrin 30 me emrin e yllit argjentinas të bëhej më e lakmuara. Në fakt, tifozët e lojtarit tashmë kanë pushtuar dyqanin zyrtar të klubit parizien dhe shitjet pritet të rriten gjatë gjithë sezonit.

Tani, Michael Jordan zotëron kompaninë Jordan Brand, e cila nga ana e saj zotëron markën sportive Air Jordan. Firma ka një marrëveshje me Nike dhe klubin Paris Saint-Germain për të prodhuar veshje sportive, e cila përfshin fanellat e PSG për çdo sezon. Ky bashkëpunim filloi në sezonin 2018/2019 dhe do të zgjasë deri në mesin e vitit 2022.

Lexoni: Kur nuk arrin të mbash më të mirët. Messi largohet nga Barcelona

Për sa para po flasim?

Sipas marrëveshjes, atleti ka të drejtë të marrë deri në 5% të të ardhurave nga shitja e fanellave të skuadrës. Prandaj, duke bërë llogaritjet, ylli i basketbollit mund të fitojë rreth 47.5 milionë dollarë falë ‘La Pulga’.

Sipas llogaritjeve:

  • Fanella e Lionel Messit me numrin 30 të PSG për të rriturit aktualisht ka një çmim prej 187.99 dollarë. Nëse një milionë fanella do të shiteshin duke gjeneruar 187.99 miliardë dollarë, Michael Jordan do të merrte 9.4 milionë dollarë.
  • PSG pritet të shesë 2.5 milionë fanella të yllit argjentinas në sezonin 2021/2022, sipas medias Básquet Plus. Kështu, fitimet e atletit 58-vjeçar do të arrinin në 23.5 milionë dollarë vetëm vitin e parë.
  • Messi nënshkroi një kontratë dyvjeçare me PSG, ndërsa marrëveshja e Air Jordan me Nike dhe klubin përfundon në mesin e vitit 2022. Por nëse bashkëpunimi rinovohet për të paktën edhe një vit, ish-lojtari do të shtonte 47 milionë dollarë për pasurinë e tij.

Duhet mbajtur mend se këto llogaritje janë vetëm parashikimet fillestare, pasi Messi nuk ka bërë ende debutimin e tij me PSG dhe numrat mund të ndryshojnë gjatë sezonit, në varësi të faktorëve të tillë si ndeshjet e tij të para, golat e tij dhe nëse në të ardhmen ai bashkëpunon për të fituar një titull.

Një ‘ndihmë e vogël’ për Michael Jordan

Këto ‘pak para shtesë’ shkojnë shumë mirë me Jordanin, i cili ishte figura më e madhe e viteve të arta të Chicago Bulls në NBA dhe konsiderohet basketbollisti më i mirë në histori.

Ish-basketbollisti humbi një pjesë të mirë të pasurisë së tij gjatë vitit 2020, për shkak të disa bizneseve të dështuara dhe natyrisht, efekteve ekonomike të pandemisë Covid-19. Asetet e tij pësuan një ulje prej gati 24% nga 2.1 miliardë dollarë në 1.6 miliardë dollarë, sipas revistës Forbes.

Në këtë kontekst, Michael Jordan nuk e dëmtojnë 47 milionë dollarët që mund të fitonte me ardhjen e Lionel Messit në PSG. Dhe kështu ne shohim se si një legjendë sportive i sjell fitim një tjetre.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0