Jepini trurit tuaj një pushim dhe filloni 2022 me sfidën pa rrjete sociale - Business Magazine Albania

Jepini trurit tuaj një pushim dhe filloni 2022 me sfidën pa rrjete sociale

rrjete sociale

Është sezoni i vendosjes së objektivave, që do të thotë se shumë njerëz po kërkojnë për qëllime të vetë-përmirësimit, sfida që ndryshojnë jetën dhe mantra të reja të shëndetshme për t’u adoptuar në vitin e ardhshëm. Çfarëdo që ata të zgjedhin, pothuajse të gjitha do të dështojnë, sipas shkencës. Pse? Sepse fillimi i zakoneve të reja të shëndetshme është tepër i vështirë.

Pse të mos i jepni vetes një mundësi më të lehtë? Në vend që të përpiqeni të shtoni diçka të rëndë në jetën tuaj pas atij që për shumë prej nesh ka qenë një vit jashtëzakonisht i lodhshëm, përpiquni të hiqni diçka të pakëndshme. Çfarë mund të jetë më e thjeshtë?

Ky është sugjerimi i profesorit të Universitetit Georgetown dhe autorit bestseller Cal Newport në blogun e tij të njohur. Çdo vit autori i Minimalizmit Dixhital u kërkon ndjekësve të tij që ta përdorin vitin e ri si një trampolinë për të rivendosur marrëdhëniet e tyre me mediat sociale. Fillimi i vitit 2022 nuk bën përjashtim. Në fakt, duke pasur parasysh faktin se lajmet e fundit janë të mjaftueshme për t’ju shkaktuar një sulm paniku në shumicën e ditëve, ky mund të jetë viti më i mirë ndonjëherë për të provuar idenë e Newport.

Si tingëllon një Janar pa media sociale?

Receta e Newport është e thjeshtë: shkëputni rrjetet tuaja sociale (këtë vit ai po mbron posaçërisht heqjen e Twitter-it) për të gjithë muajin janar dhe në vend të kësaj angazhohuni të mësoni ndonjë hobi ose aftësi të re offline me kohën që kurseni.

Duke folur për Twitter-in, ai shkruan: “Me të drejtë, ky shërbim nuk u krijua qëllimisht për të lëshuar rrënjë në trurin tonë dhe për ta shtrydhur atë në një mori të ndezur emocionesh të tërbuara, por doli të ishte jashtëzakonisht i mirë për të përmbushur pikërisht këtë qëllim tinzar.” Opsionet e tjera të mediave sociale nuk janë shumë më të mira për mendjen tuaj.

Lexoni: 10 objektivat që sipërmarrësit duhet të kenë këtë Vit të Ri

“Pra, pse të mos bëni një pushim?” sugjeron Newport. “Për 31 ditë të lumtura paqësore. Një periudhë për të rimësuar se ka mënyra të tjera, më kuptimplota, më analoge për të qetësuar trurin tonë. Ne mund të mësojmë se si të thurim, ose të luajmë një lojë strategjike që po shpikim me fëmijët tanë. Për vetëm një muaj, pse të mos merrni frymë nga paniku dhe zemërimi?”

Gjë që tingëllon disi e lumtur pas disa javësh humbje të orëve duke kaluar nëpër lajme të Omicron. Dhe raportet nga njerëz të rregullt që provuan sfidat analoge të Newport në vitet e mëparshme kanë qenë krejtësisht pozitive. Ndërsa këta njerëz mund të mos kishin vendosur të hiqnin dorë nga të gjitha mediat sociale për mirë, shumë thanë se pushimi i shtyu ata të rindiznin aktivitetet dhe marrëdhëniet personale dhe i ndihmoi ata të gjenin një ekuilibër më të mirë midis jetës së tyre në internet dhe jashtë internetit.

Plus, psikologët pajtohen me Newport se një hobi jashtë ekranit mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet tani. Zbavitjet kreative janë të mira për shëndetin tonë mendor dhe madje edhe performancën e punës gjatë gjithë kohës, por ato mund të ofrojnë përfitime të veçanta në kohë stresi dhe krize duke na ndihmuar të qëndrojmë elastikë, të mbajmë marrëdhënie dhe të rifreskojmë krijimtarinë tonë.

Pra, nëse jeni në prag për objektivat e Vitit të Ri, këtu është një zgjidhje e lehtë për t’u provuar: thjesht dilni nga rrjetet sociale për një muaj dhe kaloni kohën duke bërë diçka që ju pëlqen. Ju mund të zbuloni se ky eksperiment i thjeshtë ka ndikime të thella në jetën tuaj për shumë më gjatë se vetëm një muaj.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0