10 objektivat që sipërmarrësit duhet të kenë këtë Vit të Ri - Business Magazine Albania

10 objektivat që sipërmarrësit duhet të kenë këtë Vit të Ri

objektiva

Ndërsa e kaluam edhe një vit, është koha të fillojmë të mendojmë për ato objektiva për të cilat do të punojmë. Problemi me objektivat është se ato shpesh dështojnë, sepse ne kurrë nuk do t’i arrijmë këto synime të paarsyeshme dhe joreale. Ne jemi sipërmarrës dhe gjithmonë përpiqemi të pushtojmë të pamposhturin!

Më poshtë janë 10 objektivat e Vitit të Ri që çdo sipërmarrës duhet t’i ketë parasysh teksa mirëpret vitin e ri.

 1. Kuptoni financat tuaja

Mos mendoni se të kuptuarit e bazave të kontabilitetit është i panevojshëm vetëm sepse keni një kontabilist apo edhe departamentin tuaj të kontabilitetit. Puna është se të gjithë sipërmarrësit duhet të familjarizohen të paktën me bazat e kontabilitetit, pasi kjo do t’ju ndihmojë;

 • Bëni parashikime financiare duke ekzaminuar të ardhurat në vijim, kostot e ardhshme operative dhe asetet e nevojshme për të shërbyer kërkesën në të ardhmen.
 • Shlyeni borxhet tuaja të këqija.
 • Ulni shpenzimet tuaja sa më shumë që të jetë e mundur (si personale ashtu edhe të biznesit).
 • Matni progresin e biznesit tuaj në mënyrë që të dini nëse po arrini objektivat apo jo.
 1. Përmirësoni shëndetin tuaj

Si prisni të drejtoni në mënyrë efektive një biznes nëse jeni të rraskapitur dhe keni pësuar burnout? Ju duhet të jeni të shëndetshëm mendërisht, fizikisht dhe emocionalisht. Jepini një nxitje sistemit tuaj imunitar. Kur hani shëndetshëm dhe ushtroheni, jeni më produktivë dhe më të lumtur. Kjo do të thotë që do të keni më pak ditë sëmundje dhe do t’i kryeni detyrat në kohë. Zakonet e mira shëndetësore ju ndihmojnë të shmangni sëmundjet kronike duke përfshirë hipertensionin dhe diabetin e tipit 2.

Lexoni: 8 mënyra se si strategjia juaj e lançimit të startup-it duhet të jetë e ngjashme me atë të ushtrisë

 1. Bëhuni një lider më i fortë

Një nga sfidat më të mëdha me të cilat përballen sipërmarrësit është të qenit një lider efektiv. Kjo do të thotë delegim i detyrave, grumbullim i skuadrës kur morali është i ulët, krijimi i një mjedisi që mirëpret kreativitetin dhe të menduarit jashtë kornizave, duke mos humbur kurrë nga sytë se ku dëshironi të shkojë biznesi juaj.

 1. Bëhuni më social

Nëse për ndonjë arsye besoni se mediat sociale janë të parëndësishme, kemi disa lajme të këqija për ju. E keni 100% gabim. Mediat sociale janë një nga mënyrat më të mira për t’u angazhuar dhe ndërvepruar me klientët, për të përhapur ndërgjegjësimin për markën dhe për t’u lidhur me ndikuesit dhe investitorët në industrinë tuaj. Nëse keni një llogari që fle në Facebook, Twitter ose LinkedIn, kaloni vitin e ardhshëm duke qenë aktivë dhe duke optimizuar këto kanale.

 1. Kaloni më pak kohë në zyrë

Të punosh 60 orë në javë mund të funksionojë për dikë si Elon Musk, por për shumicën prej nesh, kjo nuk është thjesht e realizueshme apo e dëshirueshme. Të shpenzosh pothuajse çdo minutë zgjimi në zyrë është një mënyrë e sigurtë për burnout dhe për të humbur vëmendjen se pse u bëre një sipërmarrës.

Gjeni kohë për veten, miqtë dhe familjen. Dilni nga zyra herë pas here për të pastruar mendjen, për t’u freskuar dhe për të përmirësuar shëndetin tuaj të përgjithshëm. Vendi nuk do të digjet vetëm sepse keni bërë pak pushim ose një fundjavë të gjatë.

 1. Jini të përditësuar me ngjarjet aktuale

Vëmendja ndaj lajmeve ju mban të përditësuar dhe ndihmon në fillimin e bisedave. Ai u siguron sipërmarrësve njohuri për tregjet e tyre në mënyrë që të mund të marrin vendime më të informuara. Mos harroni, ne jetojmë në një botë të vogël dhe të lidhur tani. Ajo që po ndodh në mbarë botën ndikon në biznesin tuaj.

 1. Punësoni në mënyrë të zgjuar

Punësimi i njerëzve të duhur është thelbësor për pronarët e bizneseve. Ata do të nxjerrin më të mirën tek ju dhe ekipin tuaj aktual. Ata do të ndihmojnë biznesin tuaj të rritet, sepse ata do të jenë avokatët tuaj më të mëdhenj të markës. Dhe, qarkullimi i ulët i mban kostot të ulëta.

Punësimi nuk është i lehtë, por tërheqja dhe mbajtja e talenteve që përshtaten në kulturën e kompanisë suaj rrit shumë shanset tuaja për sukses.

 1. Jini më empatik

Empatia është “ndjenja që kupton dhe ndan përvojat dhe emocionet e një personi tjetër; dhe aftësia për të ndarë ndjenjat e dikujt tjetër.” Është një nga tiparet më të dobishme që mund të ketë një sipërmarrës. Komunikimi në mënyrë empatike me klientët, punonjësit, aksionerët dhe investitorët ndihmon biznesin tuaj të ketë sukses. Ju do të kuptoni se çfarë është e rëndësishme për ta dhe ata do të vlerësojnë që ju kujdeseni mjaftueshëm për ta për t’i bërë ata një prioritet.

 1. Merrni disa mësime

Qoftë ndjekja e një klase në kolegjin tuaj lokal ose pjesëmarrja në një kurs falas në internet, mësimi i një aftësie të re si kontabiliteti, marketingu, programimi ose të folurit publik do t’ju bëjë një sipërmarrës më të plotësuar dhe produktiv.

 1. Mbani mend pse u bëtë një sipërmarrës

Pavarësisht nëse jeni në një situatë të vështirë ose nëse jeni duke shijuar rritje të konsiderueshme, mos harroni kurrë pse u bëtë një sipërmarrës në radhë të parë. Shumica prej nesh kishim një ide për ta bërë botën një vend më të mirë. Merrni kohë vitin e ardhshëm për të kujtuar pse keni nisur udhëtimin sipërmarrës. Përdoreni atë për t’ju udhëhequr përpara.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0