Jeff Bezos sapo ka shitur 990 milionë dollarë aksione të kompanisë së tij


Themeluesi dhe CEO i Amazon, Jeff Bezos shiti mbi 530,000 aksione të Amazon në dy ditët e para të gushtit për 990 milionë dollarë. Pas taksave, ai do të përfitojë rreth 750 milionë dollarë nga shitjet.

Si njeriu më i pasur në botë, Bezos tani ka një pasuri prej 110.1 miliardë dollarëve, duke përfshirë edhe çmimin e shitjes së aksioneve të Amazon.

Një zëdhënës për Amazon nuk ka komentuar qëllimin e shitjes së aksioneve të Bezos. Teoria kryesore është se ai po e bën këtë për të financuar Blue Origin, një kompani eksploruese hapësinore që Bezos e themeloi në Shtator të vitit 2000. Bezos u tha gazetarëve në një konferencë për eksplorimin e hapësirës në vitin 2017 se po financonte Blue Origin duke shitur disa prej aksioneve të tij të Amazon.

Sipas dokumenteve të paraqitura të Hënën pasdite në Komisionin e Sigurimeve dhe Këmbimeve, njeriu më i pasur në botë shiti mbi 530,000 aksione të Amazon kur çmimi i aksioneve ishte rreth 1900 dollarë për aksion.

Forbes

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale