Jeff Bezos i dhuron një shumë të madhe fondacionit Obama - Business Magazine Albania

Jeff Bezos i dhuron një shumë të madhe fondacionit Obama

fondacionit Obama

Personi i dytë më i pasur në botë i ka dhuruar 100 milionë dollarë fondacionit të ish-presidentit Barack Obama. Më vete, familja Bezos premtoi 166 milionë dollarë për Qendrën Mjekësore të NYU Langone. Një zëdhënës nuk pranoi të specifikonte nëse vetë Bezos ishte i përfshirë në donacionin e NYU, por prindërit e tij, Mike dhe Jacklyn, citohen në një deklaratë për shtyp.

Dhuratat vijnë pas donacioneve prej 96 milionë dollarësh nga Bezos javën e kaluar për 32 organizata që ndihmojnë familjet e pastreha.

Dhurata e Bezos për Fondacionin Obama është më e madhja që ka marrë ndonjëherë. Në një njoftim për shtyp, fondacioni tha se donacioni do të nderojë ikonën e ndjerë të të drejtave civile, Rep. John Lewis, dhe si pjesë e dhuratës, Bezos kërkoi të emërtohej sheshi në Qendrën Presidenciale Obama, e cila aktualisht është në ndërtim e sipër në anën jugore të Çikagos.

“Luftëtarët e lirisë meritojnë një vend të veçantë në panteonin e heronjve dhe nuk mund të mendoj për një person më të përshtatshëm për ta nderuar me këtë dhuratë sesa John Lewis, një udhëheqës i madh amerikan dhe një njeri me mirësjellje dhe guxim të jashtëzakonshëm,” tha Bezos në nje deklaratë. “Jam i emocionuar të mbështes ish-Presidentin dhe zonjën Obama dhe Fondacionin e tyre në misionin e tij për të trajnuar dhe frymëzuar liderët e së nesërmes”.

Lexoni: Mitet që bien/ Musk, Bezos, Buffet dhe Gates kishin të gjithë këtë karakteristikë kur ishin fëmijë dhe do t’ju “trondisë”

Fondacioni Obama do t’i përdorë paratë për të “zgjeruar fushëveprimin” e programit duke u fokusuar në udhëheqje, duke përfshirë Girls Opportunity Alliance, My Brother’s Keeper dhe Global Leaders Program. Courtney Williams, drejtoreshë e komunikimit për Fondacionin Obama, tha se fondacioni do të marrë 100 milionë dollarë në para, jo aksione nga Amazon.

Gjithashtu të hënën, Spitali NYU Langone në Brooklyn tha se mori 166 milionë dollarë nga familja Bezos. Megjithëse prindërit e Bezos ishin investitorë të hershëm në Amazon dhe kanë një fondacion për bamirësi, donacioni i NYU nuk erdhi nga Fondacioni i Familjes Bezos, por përkundrazi erdhi drejtpërdrejt nga familja.

Fondacioni i Familjes Bezos kishte 88 milionë dollarë në asete në fund të 2019-ës, sipas dosjes më të fundit të disponueshme të IRS.

Që kur dha dorëheqjen si CEO i Amazon në korrik, Bezos ka bërë një sërë donacionesh dhe premtimesh të profilit të lartë. Vetëm këtë muaj, Bezos ka dhuruar 39,579 aksione të Amazon me vlerë rreth 144 milionë dollarë për organizatat jofitimprurëse, sipas dosjeve të Komisionit të Sigurimeve dhe Shkëmbimeve, por një zëdhënës i Amazon nuk pranoi të thoshte se ku shkuan ato aksione.

Në përgjithësi, Bezos ka dhënë më pak se 1% të vlerës së tij totale neto, sipas vlerësimeve të Forbes, dhe ai nuk ka nënshkruar Betimin e Dhënies, një angazhim për të dhuruar pjesën më të madhe të pasurisë së dikujt për qëllime bamirësie.

Javën e kaluar, ai dha 100 milionë dollarë për organizatat që ndihmojnë familjet e pastreha përmes Fondit Bezos Day One, të cilin e filloi në 2018 me një angazhim prej 2 miliardë dollarësh me gruan e tij të atëhershme, MacKenzie Scott. Pasi zbriti nga ekskursioni i tij i shkurtër në hapësirë ​​gjatë verës, Bezos premtoi 100 milionë dollarë secilit, për kuzhinierin José Andrés dhe komentatorin politik Van Jones dhe premtoi 200 milionë dollarë të tjera për Muzeun Kombëtar Ajror dhe Hapësirës të Institutit Smithsonian.

Forbes llogarit pasurinë neto të Jeff Bezos në rreth 207 miliardë dollarë që nga mesdita e së hënës. Kjo e vendos atë rreth 100 miliardë dollarë pas Elon Musk, i cili vlerësohet se ka një pasuri prej 307 miliardë dollarë.

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0