Jeff Bezos do dhurojë 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimet klimatike

Jeff Bezos do të dhurojë 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimet klimatike


CEO i AMAZON, njëkohësisht njeriu më i pasur në botë njoftoi përmes një postimi në Instagram se do të themelojë Bezos Earth Fund. Ai tha se do të fillojë dhënien e granteve këtë verë. Me një pasuri prej 130 miliardë dollarësh, ai do të dhurojë 7.7 % të pasurisë së tij.

“Ndryshimet klimatike janë kërcënimi më i madh për planetin tonë”, tha Bezos. “Unë dua të punoj së bashku me të tjerët për të forcuar rrugët ekzistuese që luftojnë ndryshimet klimatike si dhe për të gjetur mënyra të reja për të luftuar ndikimin shaktërrues që kanë ndryshimet klimatike në planetin ku jetojmë të gjithë bashkë”.

Kjo lëvizje i nxit punonjësit të kërkojnë që kompania t’i luftojë më shumë ndryshimet klimatike. Më shumë sesa 350 punonjës firmosën një blog në janar duke kërkuar emetime zero deri në 2030, përkrah kërkesave të tjera.

Lexo këtu: Elon Musk mbështet publikisht aktivisten klimatike Greta Thunberg

Në muajin shtator, Bezos bëri të ditur premtimin se do t’a kthejë Amazon në kompani neutrale karboni, deri në vitin 2040, 100% energji të ripërdorshme deri në vitin 2030 dhe 100.000 makine elektrike deri në 2030.

“Bezos është i vetmi amerikan nga 5 njerëzit më të pasur në botë, i cili nuk firmosi Giving Pledge, në të cilën pjesëmarrësit premtuan se do të dhuronin gjysmën e pasurisë së tyre gjatë jetës”, shkruan Paige Leskin për Business Insider. Ish-gruaja e tij, MacKenzie Bezos, e firmosi Giving Pledge në maj.

Postimi i tij i plotë në Instagram:

Sot, jam shumë i entuziazmuar të njoftoj lançimin e Bezos Earth Fund

Ndryshimet klimatike janë një nga kërcënimet më të mëdha për planetin tonë. Unë dua të punoj së bashku me të tjerët për të forcuar rrugët ekzistuese që luftojnë ndryshimet klimatike si dhe për të gjetur mënyra të reja për të luftuar ndikimin shaktërrues që kanë ndryshimet klimatike në planetin ku jetojmë të gjithë bashkë. Kjo iniciativë globale do financojë shkencëtarët, aktivistët, OJQ-të, çdo përpjekje që oforn mundësi për ruajtjen dhe mbrojtjen e botës natyrore. Ne mund ta shpëtojmë Tokën. Duhet punë e përbashkët nga kompanitë e mëdha, kompanitë e vogla.Kombet e Bashkuara, organizatat globale dhe individët.

Unë po jap 10 miliardë dollarë për të filluar ndarjen e granteve këtë verë. Toka është e të gjithëve- le ta mbrojmë atë, së bashku.

-Jeff

 

Business Insider

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0