Elon Musk mbështet publikisht aktivisten klimatike Greta Thunberg


Elon Musk postoi në Twitter për të shprehur mbështetjen e tij për aktivisten klimatike, Greta Thunberg ditën e Shtunë.

Musk ka bërë një retweet tek Scientific American për rolin e Thunberg në protestat globale për ndryshimin e klimës javën e kaluar, të cilit një përdorues i Twitter iu përgjigj: “Po. Le ta lëmë një 16 vjeçare të përcaktojë politikën botërore. Unë ju dua Elon, por kjo është e gabuar. “

Musk u përgjigj se Thunberg është “një 16 vjeçare që ka arsyetim më të mirë dhe më shumë zemër sesa shumica e liderëve politikë”.

Elon Musk (@elonmusk) 20 Shtator 2019

Miliona njerëz në të gjithë botën iu bashkuan protestave dhe grevave të së Premtes duke kërkuar që qeveritë dhe bizneset të ndërmarrin veprime për të luftuar ndryshimet klimatike. Lëvizja u frymëzua nga Thunberg, e cila në vitin 2018 filloi të largohej nga shkolla çdo të Premte.

Lexoni: Sot është Protesta Globale e Klimës. Çfarë duhet të bëjmë ne

Musk ka qenë gjithmonë kundër përdorimit të karburanteve fosile dhe ka deklaruar se kompania e tij e automjeteve elektrike, Tesla, është pjesë e vizionit të tij për një botë më të gjelbër.

Musk hoqi dorë gjithashtu nga dy takime me këshillin e Shtëpisë së Bardhë në 2017 pasi Presidenti Trump njoftoi se do të tërhiqte SHBA nga marrëveshja e klimës në Paris.

“Unë po largohem nga këshilli presidencial. Ndryshimi i klimës është i vërtetë. Lënia e Parisit nuk është e mirë për Amerikën dhe botën,” tha Musk në atë kohë.

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale