Elon Musk mbështet publikisht aktivisten klimatike Greta Thunberg - Business Magazine Albania

Elon Musk mbështet publikisht aktivisten klimatike Greta Thunberg


Elon Musk postoi në Twitter për të shprehur mbështetjen e tij për aktivisten klimatike, Greta Thunberg ditën e Shtunë.

Musk ka bërë një retweet tek Scientific American për rolin e Thunberg në protestat globale për ndryshimin e klimës javën e kaluar, të cilit një përdorues i Twitter iu përgjigj: “Po. Le ta lëmë një 16 vjeçare të përcaktojë politikën botërore. Unë ju dua Elon, por kjo është e gabuar. “

Musk u përgjigj se Thunberg është “një 16 vjeçare që ka arsyetim më të mirë dhe më shumë zemër sesa shumica e liderëve politikë”.

Elon Musk (@elonmusk) 20 Shtator 2019

Miliona njerëz në të gjithë botën iu bashkuan protestave dhe grevave të së Premtes duke kërkuar që qeveritë dhe bizneset të ndërmarrin veprime për të luftuar ndryshimet klimatike. Lëvizja u frymëzua nga Thunberg, e cila në vitin 2018 filloi të largohej nga shkolla çdo të Premte.

Lexoni: Sot është Protesta Globale e Klimës. Çfarë duhet të bëjmë ne

Musk ka qenë gjithmonë kundër përdorimit të karburanteve fosile dhe ka deklaruar se kompania e tij e automjeteve elektrike, Tesla, është pjesë e vizionit të tij për një botë më të gjelbër.

Musk hoqi dorë gjithashtu nga dy takime me këshillin e Shtëpisë së Bardhë në 2017 pasi Presidenti Trump njoftoi se do të tërhiqte SHBA nga marrëveshja e klimës në Paris.

“Unë po largohem nga këshilli presidencial. Ndryshimi i klimës është i vërtetë. Lënia e Parisit nuk është e mirë për Amerikën dhe botën,” tha Musk në atë kohë.

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0