Japonia vendos të krijojë kriptomonedhën e saj të quajtur J-Coin

Japonia vendos të krijojë kriptomonedhën e saj të quajtur J-Coin


Bankat japoneze po kërkojnë të prodhojnë monedhat e tyre dixhitale të quajtur J-Coin për të larguar konsumatorët jashtë parave cash.

Mizuho Financial Group është një nga institucionet që po kryesojnë këtë lëvizje.

Zëdhënës të bankës thanë se projekti është në fazat e hershme dhe kanë shumë takime studimore janë zhvilluar me institucione të tjera.

Lexoni: Cilat janë monedhat dixhitale më të përdorura?

Financial Times njoftoi të Martën se një konsorcium bankash ishin përfshirë Bankën Japoneze të Postës dhe se J-Coin do të lançohet në kohë për Olimpiadën Tokio 2020. Zëdhënësi i Mizuhos nuk pranoi të komentojë mbi përfshirjen e bankave të tjera ose afatin kohor.

Megjithatë, zëdhënësi tha se ende nuk ka pasur ndonjë miratim nga rregullatorët dhe nuk ka dhënë më shumë detaje mbi planet për monedhën dixhitale.

“Kjo do të jetë e lidhur me jenin japonez dhe shpresohet të përdoret për të bërë pagesa dhe transferime nëpërmjet një aplikacioni mobile,” tha banka.

Mizuho ka qenë duke eksploruar hapësirën dixhitale të monedhës gjatë muajve të fundit. Ajo ka patur një interes të veçantë në teknologjinë blockchain që mbështet kriptomonedhat aktualisht në treg. Blockchain është një sistem i shpërndarë që premton të revolucionojë shumë procese në institucione të mëdha financiare, siç janë transfertat e parave dhe financat tregtare.

Lexoni: A po shkojnë bankat drejt parasë dixhitale?

Qeveria japoneze gjithashtu ka qenë e hapur ndaj idesë së monedhave dixhitale. Më parë gjatë këtij viti, bitcoin u legalizua si një metodë e ligjshme e pagesës në Japoni dhe shitësit e mëdhenj filluan të pranonin kriptomonedhën. Por para cash përdoren ende në Japoni, J-Coin mund të jetë një mënyrë për të larguar shoqërinë japoneze jashtë parave.

burimi: CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0