A po shkojnë bankat drejt parasë dixhitale? - Business Magazine Albania

A po shkojnë bankat drejt parasë dixhitale?


Gjashtë prej bankave më të mëdha në botë janë bashkuar në një projekt, për të krijuar një formë të re të parasë dixhitale, që do të mundësojë procesimin e transaksioneve financiare nëpërmjet teknologjisë “blockchain”.

Barclays, Credit Suisse, Banka Kanadeze e Tregtisë (CIBC), HSBC, banka japoneze Mitsubishi dhe State Street, po punojnë për njësinë “utility settlement coin”, që është krijuar nga banka zvicerane UBS, për t’i bërë tregjet financiare më eficiente. Lëvizja vjen në një kohë që institucionet po përpiqen të zhvillojnë bisedime me bankat qendrore dhe rregullatorët.

Lexoni: Cilat janë monedhat dixhitale më të përdorura?

Teknologjia “blockchain” është një set kompleks i algoritmeve, që lejon valutat dixhitale, përfshirë Bitcoin, të tregtohen dhe verifikohen në mënyrë elektronike, nëpërmjet një rrjeti kompjuterik të shpërndarë.

Valuta e re synon t’i mundësojë institucioneve financiare që të bëjnë pagesa apo të blejnë letra me vlerë, si obligacionet dhe aksionet, në një kohë më të shkurtër se transfertat me paranë tradicionale. Monedhat dixhitale mund të konvertohen në para “cash” në banka qendrore dhe shkurtojnë koston dhe kohën e transaksioneve.

burimi: Telegrafi

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0