Ja si qëndron gjatë gjithë kohës produktiv sipërmarrësi Eric Ryan - Business Magazine Albania

Ja si qëndron gjatë gjithë kohës produktiv sipërmarrësi Eric Ryan


Edhe sipërmarrësit më të suksesshëm mund të bien viktimë e butonit “snooze” të alarmit. Por kjo nuk e ka ndalur progresin e kompanisë më të re të Eric Ryan, Olly.

Pas 16 vjetësh si një sipërmarrës, bashkë-themeluesi i “Method”, Eric Ryan, 44 vjeç, tani është CEO dhe bashkë-themelues i kompanisë Olly, një partner operativ në firmën e investimeve “Encore Costumer Capital” dhe një baba i vetëm. Ai  gjithashtu është ende i përfshirë në “Method”, kompania e produkteve të pastrimit eko-friendly, të cilën e shiti për eCover në vitin 2012. Ai i bën të gjitha duke mbajtur një mur të fortë mes familjes dhe punës dhe duke kërkuar ndihmë, kur ai ka nevojë për atë.

12:00 – 4:00 Gjumë.

04:00 Dy fëmijët e mi kanë gjetur rrugën për në shtratin tim dhe janë duke pushtuar jastëkët.

5:00 – 7:00 vendos alarmin për në 5 të mëngjesit. Bëj kafen dhe punoj deri në 7. Kjo është koha më produktive e ditës dhe në këtë orar kam më shumë qartësi për të trajtuar probleme sfiduese. Përpiqem ta përdor këtë kohë për punë të nivelit të lartë dhe të rëndësishme, të tilla si strategjitë për një produkt të ri apo duke punuar me një prezantim të mëdha të shitjes me pakicë. Vendos qëllimet vjetore, mujore, javore dhe ditore. Për çdo vit, ato janë të strukturuara rreth shëndetit, pasurisë dhe lumturisë për çdo javë dhe për çdo ditë. Përdor letrat ngjitëse dixhitale në laptopin tim. Çdo mëngjes, shoh listën javore dhe të ditës.

Disa këshilla që jepen në lidhje me produktivitetin janë sipas Eric: 

Mos u joshuni nga butonin “snooze” i alarmit

Butonin “snooze” është shumë i keq. Nëntë-minuta sy gjumë nuk iu japin gjumin e thellë që ju duhet dhe ju nuk do të ngriheni siç duhet nga shtrati për të filluar ditën tuaj. Kjo është më e keqja. Vendosni një natë më parë, kur realisht keni ndërmend të ngriheni nga shtrati dhe vendoseni alarmin tuaj për atë orë. Pastaj shijoni çdo minutë të gjumit të duhur deri në atë moment.

Kërkoni ndihmë

Eric investon me mençuri në mbështetjen e familjes së tij. Një person nuk mund të jetë në tre vende në të njëjtën kohë, por ju do të habiteni se sa njerëzit përpiqen për këtë dhe pastaj pyesin veten pse janë gjithmonë vonë që të marrin fëmijët nga shkolla.

Përcaktoni balancën tuaj

Eric ka shumë gjëra për të bërë. Ai me zgjuarsi e ndan programin e tij përgjysëm, punon më pak kur ka fëmijët dhe punon më shumë kur ata janë në vende të tjera. Njerëzit që kanë nevojë të udhëtojnë për punë mund të bëjnë të njëjtën gjë. Punoni me orë të zgjatura, kur jeni jashtë, sepse nuk ka asnjë kosto oportune. Kur arrini në shtëpi, punoni më pak orë në mënyrë që të fokusoheni më shumë në familjen tuaj.

burimi: inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0