Ja pse të gjithë duhet të shqetësohemi për teknologjinë e njohjes së fytyrës


Bota e teknologjisë lëviz më shpejt sesa ne e mendojmë.

Kjo me sa duket vlen edhe për teknologjinë e njohjes së fytyrës (facial recognition).

Disa nga emrat më të mëdhenj në industrinë e teknologjisë janë duke zhvilluar sisteme të avancuara të njohjes së fytyrës dhe duke ia shitur ato qeverive në mbarë botën, por publiku i gjerë nuk mund t’i kuptojë plotësisht të gjitha rreziqet që vijnë prej tyre.

Lexo: 9 Inovacionet që duken tmerruese thjeshtë kur i mendojmë

Eshtë shumë e mërzitshme

Njerëzit janë të pakënaqur rreth njohjes së fytyrës sepse në thelb është e pakëndshme. Rritja e mbikëqyrjes nga qeveria ka qenë një çështje e nxehtë për shumë vite.

Njohja e fytyrës është përdorur në gjyqet e policisë në Shtetet e Bashkuara për të skanuar fytyrat në hapësira publike dhe për t’i përshtatur ato me të dhënat e policisë. Kjo tingëllon si diçka që vetëm një qeveri e tmerrshme do ta bënte, por ja që po ndodh në jetën reale. Prandaj nuk është e vështirë të kuptohet pse njerëzit janë kundër kësaj teknologjie.

Mund të ndodhë pa miratimin tuaj

Një tjetër shqetësim është se teknologjia e njohjes së fytyrës po zhvillohet dhe përdoret potencialisht pa pëlqimin e popullit. Kjo nuk është diçka e re në teknologji; dihet që çdo të dhënë personale që jepni në rrjetet sociale nuk do të përdoret për qëllime fisnike.

Madje as nuk punon siç duhet

Një studim i ACLU në vitin 2018 zbuloi se softueri i Amazon për Njohjen e Fytyrës në mënyrë të gabuar bëri lidhjen e anëtarëve e Kongresit me kriminelë të burgosur.

Ndoshta teknologjia do të përmirësohet dhe të paktën një kompani, Microsoft, e ka pranuar se kjo teknologji ka probleme.

Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale