Ja cilat janë 11 vendet më të mira për të jetuar. Po Shqipëria? - Business Magazine Albania

Ja cilat janë 11 vendet më të mira për të jetuar. Po Shqipëria?


Forumi Ekonomik Botëror ka renditur 11 vendet me ekonomitë më të mira në botë duke u mbështetur në Raportin vjetor të Indeksit të Zhvillimit Human (Human Development Index), i cili rendit vendet ku njerëzit jetojnë më gjatë dhe më shëndetshëm, me fjalë të tjera, vendet më të mira për të jetuar.

Organizata e Kombeve të Bashkuara mori në analizë 200 vende në të gjithë globin për një numër kategorish si pritshmërinë për jetën, arsimimin, barazinë gjinore dhe shëndetin financiar.

Shqipëria renditet e 75-a në klasifikim për 2015-n, njësoj me një vit më parë. Njerëzit në Shqipëri kanë një jetëgjatësi mesatare prej 78 vitesh dhe mesatarisht arsimohen për 14.2 vite. Në krahasim me vendet e rajonit, renditemi të tretët.

Të parët në rajon renditen malazezët, të cilët kanë jetëgjatësinë mesatare 78.6 vjet dhe shkojnë në shkollë mesatarisht 15.2 vite. Të dytët renditen banorët e Serbisë, të 66-ët nga 200 vende, jetojnë mesatarisht 77.9 vite dhe shkojnë në shkojnë në shkollë mesatarisht 14.8 vite.

Më poshtë në klasifikim është Bosnjë-Hercegovina dhe Maqedonia, që renditen në vendin e 81-të dhe 82-të.

Vendet që u renditën të parat:

11-Shtetet e Bashkuara renditen të parët për sa i përket shëndetit financiar. Amerikanët fitojnë mesatarisht 53 mijë dollarë çdo vit.

10-Kanadaja, në garë me Shtetet e Bashkuara, renditet me pikët më të larta për sa u përket arritjeve në arsim. Më shumë se gjysma e banorëve të saj kanë një diplomë universitare.

9-Islanda, njerëzit në Islandë kanë pritshmëri të larta për jetën, ata jetojnë mesatarisht 82.7 vite.

8-Irlanda, Krimi është i ulët në Irlandë. Norma e vrasjeve është vetëm 1.1 për 1000 njerëz, sipas të dhënave më të fundit.

7- Holanda, ky vend ka një ndër normat më të ulëta për sa i përket pabarazisë në të ardhura në botë. Normë, e cila ka qenë në vazhdimësi në ulje që nga mesi i viteve ’90.

6-Singapori, edhe në këtë vend njerëzit jetojnë gjatë. Mosha mesatare është mbi 83 vite në Singapor.

5-Danimarka, hendeku gjinor për sa u përket pagave përllogaritet rreth 7.8%. Për krahasim, hendeku gjinor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës qëndron në nivelin prej 17.9%.

4-Gjermania, që nga tetori i 2014-s, të gjitha universitetet janë falas për rezidentët dhe studentët e huaj në Gjermani, ku mbi 96% e popullsisë ka të paktën një shkollë të dytë.

3-Zvicra, renditet në vend të parë për sa i përket shëndetësisë. Mesatarisht, njerëzit jetojnë deri në moshën 83-vjeçare dhe kanë një rrezik të ulët për sa u përket sëmundjeve si malaria, HIV dhe tuberkulozi.

2-Australia, arsimi përbën rreth 5% të PBB-së së vendit. Organizata e Kombeve të Bashkuara doli në përfundimin se një studenti, studimet i zgjasin rreth 20 vite në Australi.

1-Norvegjia, mban vendin e parë për të 13-in vit me radhë. Renditet i pari për sa i përket standardit të jetesës, pritshmërisë së jetës dhe arsimit. Një njeri jeton mesatarisht 82 vite në Norvegji.

burimi: monitor

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0