Izraeli, një nga tre vendet më inovative në botë


Izraeli është një nga tre vendet më inovative në botë, sipas raportit të fundit të Forumit Ekonomik Botëror (Global Competitivines Index 201-2018) dhe që merr në konsideratë 137 shtete.

Izraeli është renditur i treti si ekonomia më inovative në indeksin e fundit të “Forumit Ekonomik Botëror (World Economic Forum). Më shumë lajme të mira për ekonominë izraelite,” shkruan në faqen e tij në Facebook, kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu.

Lexoni: UBT hap Qendrën e Inovacionit Social, “Colibri”

Vendi i parë në renditje është Zvicra, e ndjekur nga Shtetet e Bashkuara.

Në Top-10 janë dhe Finlanda (4), Gjermania (5), Hollanda (6), Suedia (7), Japonia (8), Singapori (9) dhe Danimarka (10).

Shqipëria renditet në vendin e 87-të nga 137 vende që janë marrë në konsideratë.

burimi: Izraelisot.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale