Izraeli, një nga tre vendet më inovative në botë

Izraeli, një nga tre vendet më inovative në botë


Izraeli është një nga tre vendet më inovative në botë, sipas raportit të fundit të Forumit Ekonomik Botëror (Global Competitivines Index 201-2018) dhe që merr në konsideratë 137 shtete.

Izraeli është renditur i treti si ekonomia më inovative në indeksin e fundit të “Forumit Ekonomik Botëror (World Economic Forum). Më shumë lajme të mira për ekonominë izraelite,” shkruan në faqen e tij në Facebook, kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu.

Lexoni: UBT hap Qendrën e Inovacionit Social, “Colibri”

Vendi i parë në renditje është Zvicra, e ndjekur nga Shtetet e Bashkuara.

Në Top-10 janë dhe Finlanda (4), Gjermania (5), Hollanda (6), Suedia (7), Japonia (8), Singapori (9) dhe Danimarka (10).

Shqipëria renditet në vendin e 87-të nga 137 vende që janë marrë në konsideratë.

burimi: Izraelisot.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0