Ish-gruaja e Elon Musk, tregon për atë që mësoi duke jetuar me një sipërmarrës shumë të suksesshëm  - Business Magazine Albania

Ish-gruaja e Elon Musk, tregon për atë që mësoi duke jetuar me një sipërmarrës shumë të suksesshëm 

sipërmarrës

Çmenduri dhe gjenetikë si perëndi. Këto janë cilësitë e nevojshme për të arritur sukses ekstrem, si Bill Gates, Richard Branson, Steve Jobs ose CEO i Tesla, Elon Musk. 

Kjo është sipas këndvështrimit të ish-bashkëshortes së Elon Musk, Justine Musk, ish-Justine Wilson, e cila ishte martuar me biznesmenin e Tesla Motors për gati një dekadë. 

Ata që kanë arritur “sukses ekstrem”, thotë Justine, e cila u divorcua nga Elon në 2008, jetojnë ndryshe nga shumica e të tjerëve. “Këta njerëz priren të jenë të çuditshëm dhe të papërshtatshëm që u detyruan ta përjetojnë botën në një mënyrë jashtëzakonisht sfiduese,” shkroi ajo në përgjigje të një pyetjeje në platformën Quora në vitin 2015. “Ata nuk mendojnë ashtu si njerëzit e tjerë. Ata i shohin gjërat nga këndvështrime që hapin ide dhe njohuri të reja. Njerëz të tjerë i konsiderojnë ato disi të çmendura.” 

Justine u takua me Elon, i cili është me origjinë nga Afrika e Jugut, si studente në Universitetin Queens në Kingston, Ontario, Kanada, ku ajo ishte duke studiuar letërsi angleze. Dyshja u martuan në vitin 2000. Ata mirëpritën fëmijën e tyre të parë së bashku, djalin Nevada Alexander Musk në vitin 2002, megjithatë, ai vdiq nga sindroma e vdekjes së papritur të foshnjave (SIDS) vetëm në moshën 10 javëshe. Pas humbjes tragjike, të dy kërkuan IVF dhe më vonë mirëpritën djemtë e tyre binjakë Griffin dhe Xavier Musk në prill 2004. Çifti kaloi IVF për herë të dytë, duke mirëpritur trenjakët Kai, Sakson dhe Damian Musk në janar 2006. 

Duke lënë mënjanë problemet martesore, Justine u largua me një pamje të suksesit që shumë nuk arrijnë ta shohin. Një nga pikat kryesore të saj është se ju nuk duhet të ndiqni diçka thjesht sepse dëshironi të bëheni të shkëlqyer. “Ndiq diçka sepse të magjeps, sepse vetë ndjekja të angazhon dhe të detyron”, shkroi ajo në Quora. “Njerëzit ekstremë kombinojnë shkëlqimin dhe talentin me një etikë pune të *çmendur*, kështu që nëse vetë puna nuk ju shtyn, do të përjetoni burnout ose do të bini ose konkurrentët tuaj ekstremë do t’ju shtypin dhe do t’ju bëjnë të qani.” 

Lexoni: Këto tre strategji mund ta bëjnë punën hibride më të suksesshme

“Sapo të keni gjetur një temë që ju pëlqen, atëherë gjeni një problem. Dhe në ndjekjen tuaj obsesive për ta zgjidhur atë problem, mos prisni të keni modele. Ju do të krijoni rrugën tuaj,” tha ajo.

Formimi i asaj rruge nuk është gjithçka mendore; kujdesi për trupin tuaj është thelbësor. “Ndihmon të kesh energji dhe qëndrueshmëri mbinjerëzore. Nëse nuk je i bekuar me gjenetikë të ngjashme me perëndinë, atëherë vendos që të jesh në formën më të mirë të mundshme,” shkroi Justine. “Mbajeni trupin tuaj të mprehtë për të mbajtur mendjen tuaj të mprehtë. Kjo shpërblehet.” 

Pas ndarjes së tyre, Musk u martua me aktoren Talulah Riley në vitin 2010 përpara se të divorcoheshin në vitin 2012. Megjithatë, ata u martuan përsëri në vitin 2014, vetëm për t’u divorcuar sërish dy vjet më vonë në 2016. 

Në të njëjtin vit, Musk filloi të takohej me aktoren e Aquaman, Amber Heard, e cila është ngatërruar në një rast shpifjeje me ish-bashkëshortin Johnny Depp. Të dy u takuan vetëm për një vit përpara se të ndaheshin, megjithatë, ndarja ishte e vështirë për themeluesin e Space X, duke i thënë Rolling Stone se ai ishte “me të vërtetë i dashuruar dhe ishte keq”, në nëntor 2017. 

Në vitin 2018, Page Six zbuloi se Musk kishte filluar të takohej me këngëtaren dhe muzikanten Grimes, emri i vërtetë i të cilit është Claire Boucher, përpara se dyshja të bënin debutimin e tyre në tapetin e kuq në Met Gala në Nju Jork. Së bashku me Grimes, Musk iu rikthye zgjerimit të familjes së tij dhe çifti mirëpriti djalin e tyre, X Æ A 12 në maj 2020, megjithatë ata më vonë ndryshuan emrin e tij në X Æ A XII për të respektuar ligjet e Kalifornisë. Prindërit krenarë e quajnë shkurt “baby x”. 

Që kur mirëpritën djalin e tyre, statusi i marrëdhënies së çiftit ka qenë lart e poshtë, por ata njoftuan lindjen e fëmijës së tyre të dytë, vajzës Exa Dark Sideræl Musk, nëpërmjet një surrogate në dhjetor 2021. 

Mbrojtësi i fjalës së lirë, u përfol gjithashtu se ishte në lidhje me aktoren australiane Natasha Bassett. Megjithëse jeta e dashurisë së Musk është shumë më publike sesa nga ditët e tij të martuar me Justine Wilson, të dy ende ndajnë kujdestarinë e fëmijëve të tyre, sipas People, megjithatë, nuk dihet shumë rreth asaj se ku qëndron sot marrëdhënia mes ish-prindërve. 

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0