Këto tre strategji mund ta bëjnë punën hibride më të suksesshme - Business Magazine Albania

Këto tre strategji mund ta bëjnë punën hibride më të suksesshme

Opsionet e punës në distancë dhe hibride krijojnë më shumë mundësi për bizneset për të tërhequr dhe mbajtur njerëz të talentuar. Por puna hibride, e cilësuar shpesh si “mesi i çrregullt”, kërkon një  rregullore krejtësisht të re për të funksionuar mirë.

Kjo është arsyeja pse unë shkrova si funksionon e ardhmja, me Brian Elliott të Slack dhe Sheela Subramanian. Në libër, ne shfrytëzojmë jo vetëm atë që kemi mësuar nga dy vjet kërkime dhe një anketë me më shumë se 10,000 punëtorë njohurish të kryer nga konsorciumi Slack Future Forum, por edhe atë që kemi parë të zbatuar në kompani si IBM, Royal Bank of Kanada dhe Genentech. Qëllimi ynë është t’u japim drejtuesve pse dhe si të ndërtojnë ekipe hibride. Këtu janë disa nga pjesët më të mira të librit dhe mësimet kryesore:

Njihni ndryshimin midis gardhit mbrojtës dhe parimeve

Drejtuesit janë përdorur për të komanduar dhe kontrolluar, dhe shumë tani mendojnë se të bësh të suksesshme modelet e punës fleksibël do të thotë të detyrosh punonjësit të kalojnë një sasi të caktuar ditësh në zyrë. Por hulumtimi ynë tregon se 79 për qind e njerëzve duan fleksibilitet dhe një zë në mënyrën se si ai fleksibilitet merr formë.

Pra, si mund të balancojnë udhëheqësit nevojat e kompanisë me ato të punonjësve të tyre?

Filloni duke vendosur parime dhe kufij për të ndihmuar në përcaktimin se çfarë do të thotë puna fleksibël për organizatën tuaj. Parimet bazojnë një qasje në vlerat thelbësore të kompanisë, ndërsa kufijtë janë udhëzimet e miratuara për sjelljen që mbajnë në vend parimet e një kompanie. Kjo qasje ndihmon t’u japë njerëzve kornizën për të filluar, por gjithashtu u lë hapësirë ​​ekipeve për të testuar dhe mësuar.

Lexo edhe: Gabimet tuaja të së kaluarës mund t’ju çojnë drejt suksesit, sipas kësaj CEO  

Koha ka më shumë rëndësi se vendi

Shpesh mund të përqendrohemi shumë në “ditët në zyrë” kur mendojmë për fleksibilitetin. Por ndërsa shumica e njerëzve duan fleksibilitet të vendndodhjes, pothuajse të gjithë të anketuarit – 94 përqind – duan fleksibilitet në orar. Është më i vlefshëm në zhbllokimin e produktivitetit, reduktimin e stresit dhe krijimin e ekuilibrit punë-jetë. Por si mund të koordinohen dhe bashkëpunojnë ekipet kur punojnë në orare të ndryshme?

Për të bërë funksionimin e fleksibilitetit të orarit, lërini punonjësit të vendosin marrëveshje në nivel ekipi rreth mënyrës se si do të punojnë së bashku. Për shembull, anëtarët e ekipit tonë në Forumin e së Ardhmes bien dakord për një grup “orësh bashkëpunimi bazë” nga ora 10 e mëngjesit deri në 3 pasdite. PST në të cilën jemi të gjithë të disponueshëm për biseda dhe takime të drejtpërdrejta. Më pas pjesa tjetër e ditës është e rezervuar për punë të fokusuar me kokë poshtë.

Dokumentimi i vendimeve dhe ndarja e diskutimeve në hapësirat virtuale është thelbësore për të mbajtur ekipet në të njëjtën faqe. Ekipet duhet të përdorin kanale dixhitale për përditësimet e statusit dhe të bëjnë stuhi idesh në kohë reale duke përdorur një dokument të përbashkët cloud.

Krijoni ura komunikimi online dhe offline

Krijimi i një qasjeje fleksibël dhe dixhitale së pari i lejon udhëheqësit të kenë akses në një grup talentesh më të gjerë dhe më të larmishëm, por kërkon ndërtim më të qëllimshëm të marrëdhënieve në dhe jashtë linje. Dhe kjo mund të jetë e vështirë pa takime të qeta në drekë.

Inkurajoni skuadrat të gjejnë ritmin që funksionon më mirë për ta, qoftë kjo do të thotë mbledhje mujore për ide më të shpeshta të produkteve apo mbledhje tremujore për seancat e planifikimit afatgjatë të strategjisë.

Është gjithashtu e rëndësishme të krijohen mënyra programore që njerëzit të ndërtojnë rrjete, si grupet e burimeve të punonjësve dhe programet e mentorimit. Është gjithashtu thelbësore të përdorni mjete dixhitale si Donut dhe Gatheround për t’u lidhur me njerëz jashtë ekipit tuaj.

Qasja

Tërheqja, mbajtja dhe përfitimi maksimal i njerëzve të talentuar në një mjedis pune hibrid kërkon që drejtuesit të konsultohen me një rregullore të re. Në kompanitë që kanë eksperimentuar me mënyra të reja, më fleksibël të punës, punonjësit raportojnë përmirësim të balancës punë-jetë, produktivitet më të madh dhe madje edhe një ndjenjë më të mirë përkatësie sesa ata që punojnë me kohë të plotë në zyrë. Punëtorët nuk duan të heqin dorë nga kjo, dhe drejtuesit që duan të tërheqin dhe mbajnë talentet e larta duhet të jenë të qëllimshëm për transformimin e modeleve të tyre të punës.

Inc. 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0