Ish-CEO i Google, thotë se interneti do të ndahet në dy pjesë deri në vitin 2028


Ish CEO i Google Eric Schmid ka parashikuar se interneti në dekadën e ardhshme do të ndahet në dy pjesë.

Gjatë një eventi privat në San Francisko, Schmidt tha se ai beson se Kina do veçohet për të krijuar internetin e saj.

“Nëse e shihni Kinën, ajo po ecën me ritme të shpejta. Kompani po nërtohen, shërbime po ndërtohen, dhe pasuria që po krijohet është fenomenale. Interneti Kinez është një përqindje e madhe e GDP-s së Kinës,” tha ai.

Drejtimi i Kinës është fantastik, si në produkte dhe në shërbime. Por ekziston një rrezik që së bashku me këto produkte dhe shërbime vjen dhe një regjime më totalitar nga qeveria, me kontrolle, censurime, etj.

Ai tha gjithashtu se vendet e tjera mund të përfundojnë duke adoptuar një model kinez të internetit. “Shikoni mënyrën se si punon BRI, e cila përfshin 60 vende – është krejtësisht e mundur që këto vende do të fillojnë të marrin infrastrukturën që Kina ka me një humbje të lirisë”.

Iniciativa e Belt and Road është projekti infrastrukturor i Kinës që lidhet me 70 vende të Azisë, Afrikës, Evropës dhe Oqeanisë me hekurudha dhe anije. Google ka aacruar kohët e fundit marrëdhëniet e saj me Kinën lidhur me raportet që CEO i tanishëm Sundar Pichai mbajti dhe bisedimet qeveritare për nisjen e një versioni të censuruar të kërkimit në Google atje.

Raportet nxitën zemërimin si brenda ashtu dhe jashtë, me disa punonjës që jepnin dorëheqjen, protesta dhe grupet e të drejtave të njeriut që i bënin thirrje Pichai që të ndryshojë vendimin.

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale