iPodi juaj i vjetër mund të vlejë 20.000 $ - Business Magazine Albania

iPodi juaj i vjetër mund të vlejë 20.000 $


Pajisjet e vjetëruara dhe me pluhur të teknologjisë së vjetër të mbledhura në dollapin tuaj mund të jenë me vlerë të madhe. Ashtu si kasetat e rralla VHS dhe kompjuterat e vjetër, iPods konsiderohen shumë të çmuara.

Ajo që është e çuditshme është fakti që MP3 players e Apple kanë qenë padyshim me ndikim në formësimin e industrisë së muzikës, por ato nuk janë dhe aq të vjetra. I pari është lançuar në treg në 2001 me një çmim prej 399 $, ose dyfishi i çmimit të iPod Touch të sotshëm.

Pajisjet e teknologjisë së lartë që janë tashmë 12 apo 15 vjeç mund t’i bëjnë njerëzit të ndihen nostalgjikë, deri në atë pikë që ata do të paguajnë shumë para.

The Guardian ka bërë së fundmi një studim në eBay për produktet e Apple dhe ka gjetur produkte si: iPod Shuffle i gjeneratës së tretë për 1.000 $, iPod mini për 2.500 $, një iPod për 10.000 $ dhe një iPod të pa hapur për 20.000 $. Siç ju mund ta mendoni, gjendja dhe pajisjet e rralla mund të kenë një ndikim të madh në vlerën e tyre. Ajo do të jetë edhe më me vlerë në qoftë se ju keni edhe paketimin origjinal.

Për më tepër, ideja që njerëzit do të paguajnë çmime në dukje të çmendura për disa modele të vjetra iPod nuk është e re. Në fund të vitit 2014, jo shumë kohë pasi Apple ndërpreu prodhimin e iPod Classic, iPod-et e gjeneratës së parë u shitën për 20.000 $ dhe një model i rrallë u shit për 90.000 $.

Dhe në qoftë se po e mendoni: Kasat e vjetra të iPhone-ëve mund të jenë mjaft të vlefshëm. Kontrolloni këtë listë në eBay për pajisje të gjeneratës së parë të iPhone, me një çmim të kërkuar prej 18.000 $.

Burimi: time.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0