International Women Day u zhvillua për herë të parë në Shqipëri


International Women Day u soll për herë të parë në Shqipëri në 7 mars. Ky event, vjen si pjesë e një serie eventesh globale që zhvillon Google. Këtë vit, Women in Tech  në bashkëpunim me Women Techmakers Albania, Google Developer Group Tirana, së bashku me partnerë shqiptarë nga bota e medias, teknologjisë dhe arsimit bënë të mundur që gra dhe vajza nga bota e teknologjisë dhe shkencës të mblidhen bashkë.

Inxhiniere Erisa Terolli, një prej organizatoreve të eventit shprehu rëndësinë që u kushton Google eventeve të kësaj natyre dhe fuqizimit të grave dhe vajzave në teknologji.

Bashkë-organizatorja e eventit, Erisa Hazisllari gjatë fjalës së saj tha se Women Techmakers Albania synon të inkurajojë femrat në teknologji përmes eventeve, workshopeve dhe bursave, që ofrohen nga Google për të kryer studime të ndryshme në këtë fushë. Në event kishte të pranishme shumë vajza e gra të suksesshme, të apasionuara në punën e tyre, të cilat janë model për femrat.

Lexoni: Disa nga folësit në eventin e International Women’s day (IWD)!

Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Eduard Shalsi u shpreh i lumtur që gjendej mes vajzash dhe grash të suksesshme në teknologji, të cilat janë modele frymëzimi për të gjithë. “Shqipëria është më e mirë, kur ka më shumë gra që punojnë dhe drejtojnë”, u shpreh zoti Shalsi. Ai tha se prania e grave i bën njerëzit më miqësorë, prandaj  ishte i lumtur që në kabinetin e tij kishte femra të cilat janë puntore dhe të suksesshme. Duke qenë se eventi kishte si kryefjalë të tij teknologjinë, ministri tha se kabineti i tij është duke punuar për ligjin e startup-eve. “Vendi ynë kërkon të krijojë një mjedis miqësor me ekosistemin e teknologjisë”, shtoi ai.

Valbona Dhjaku, folëse në event tregoi sesi kishte arritur suksesin në karrierë duke hedhur hapat njëri pas tjetrit. Një fjalim motivues dhe shumë energjik mbajti edhe Georgina Wilcox, e cila punon për Google.

Gjatë eventit, u mbajt një panel i përbërë nga femra që kanë arritur shumë në karrierën e tyre, që prej vajzave që punojnë nëpër banka, tek ato që janë pedagoge e deri tek ato të cilat kanë arritur të themelojnë dhe zhvillojnë bizneset e tyre në fushën e teknologjisë. Pjesë e panelit ishin Linda Shomo, Anila Hoxha Tollkuci, Edlira Martiri, Diana Xhumari, Dorina Bebja. Paneli u moderua nga Kushtrim Shala.

Folëset dhe panelistet u shprehën se nuk është e lehtë të rezistosh në treg duke qenë femër dhe sidomos duke qenë nënë. Por ato dhanë një këshillë shumë të vlefshme. “Muri i mëmësisë duhet thyer”. Nënat duhet t’u tregojnë të tjerëve se mund të punojnë, po aq shumë sa edhe koleget e tyre. Të qenurit nënë nuk duhet të jetë një barrierë për të shkuar në rrugën drejt suksesit.

Të punosh në IT është sfiduese sepse njohuritë vjetërohen shumë shpejt dhe duhen rinovuar vazhdimisht, por me shumë punë dhë përkushtim mund t’ia dalësh. Folëset ndanë me audiencën, arsyet pse kishin zgjedhur të punonin në IT. Në këtë fushë mund të krijosh shpesh gjëra të bukura, është profesion më i paguar sesa të tjerët dhe diferenca gjinore në pagesa është më e vogël, sipas statistikave zhvilluar në Amerikë.

Theksi u vu tek siguria kibernetike, burimet njerëzore që duhet të dalin nga auditoret për t’u bërë profesionistë të fushës dhe perspektivës që ofron kjo fushë në tregun e punës.

Folëset thanë se femrat duhet të mbështesin njëra-tjetrën, duhet të kenë besim dhe këmbëngulje për të ecur përpara. E rëndësishme është të kuptohet sesi gjërat funksionojnë vërtet në praktikë dhe të fokusohemi në atë që mund të bëjmë realisht më mirë, jo thjesht të bazohemi tek teoritë, thanë panelistet në mbyllje.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale